TikTok ka një “buton të fshehur” që promovon çdo video që dëshiron të bëhet virale

Shkruar nga: Y Pepa | Publikuar më: 11.02.2023, 17:53

Për vite me radhë, TikTok ka argumentuar se faqja “For you” është e personalizuar për çdo përdorues dhe rekomandimet për video bëhen nga një algoritëm që "parashikon interesat" bazuar në aktivitetin e tyre të përgjithshëm në aplikacion.

Por kjo nuk është e gjithë e vërteta, sipas gjashtë punonjësve aktualë dhe të mëparshëm të TikTok dhe kompanisë së tij mëmë, ByteDance të cituar nga Forbes.

Këto burime zbulojnë se, përveç algoritmit që vendos se cilat video shfaqen në furnizimin e rekomandimeve të personalizuara dhe shpesh bëhen virale, stafi i TikTok dhe ByteDance gjithashtu zgjedhin fshehurazi video specifike dhe rrisin shtrirjen e tyre "manualisht", duke përdorur një praktikë të njohur brenda kompanisë si "ngrohje ".

Në një dokument të brendshëm të TikTok, “ngrohja” i referohet pikës së ndërhyrjes dhe promovimit të videove në faqen “For you”, për të arritur një numër të caktuar shikimesh.

Shikimet totale të videove të promovuara përfaqësojnë një pjesë të madhe të shikimeve totale ditore të videove, afërsisht 1-2%, gjë që mund të ketë një ndikim të rëndësishëm në matjet kryesore të përgjithshme. Pavarësisht këtij zbulimi deri më sot, TikTok nuk e ka pranuar këtë praktikë.

Siç vëren Forbes, kur gjigantët e teknologjisë promovojnë postime specifike, ata zakonisht sigurohen që t'i etiketojnë qartë. Google, Meta, madje edhe vetë TikTok, për shembull, në të kaluarën kanë bashkëpunuar me agjencitë e shëndetit publik për të përhapur informacion të saktë rreth COVID-19, duke zbuluar pse dhe si zgjodhën të promovonin materiale të caktuara.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit