VIDEO/ Pak çaste pas ngritjes, shpërthen në flakë avioni me 321 pasagjerë në bord

Shkruar nga: Y Pepa | Publikuar më: 05.02.2023, 18:19

Një zjarr ka rënë në motorin e një avioni rus që transportonte 321 pasagjerë nga Phuket, Tajlandë për në Moskë. Ngjarja ka ndodhur gjatë ngritjes së tij, siç raportojnë agjencitë ndërkombëtare.

Motori i Boeing 767-306ER me 309 pasagjerë dhe 12 anëtarë të ekuipazhit shpërtheu në flakë disa sekonda pas ngritjes.

Reagimi i pilotit ka qenë i menjëhershëm dhe ai u detyrua të ulte shpejtësinë dhe të ulej sërish për arsye sigurie.

Pasi zbarkuan pasagjerët, të gjithë shëndoshë e mirë, autoritetet tajlandeze i informuan ata se duhej të prisnin një aeroplan të ri për t'i çuar në destinacionin e tyre, ndërsa linja ajrore premtoi të mbulonte të gjitha shpenzimet e tyre gjatë qëndrimit në Phuket.

Fakti është se linjat ajrore ruse kanë ulur kostot e mirëmbajtjes së avionëve të tyre. Ata po kërkojnë të përdorin avionët e tyre të vjetër, shumë prej të cilëve nuk janë mirëmbajtur siç duhet, pas sanksioneve të ashpra perëndimore për luftën e Putinit në Ukrainë, shkruan “Daily Mail”.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit