SHBA shkatërroi balonën kineze, vjen reagimi i Pekinit: Rrëzimi i saj, shkelje e rëndë!

Shkruar nga: Y Pepa | Publikuar më: 05.02.2023, 17:53

Ministria e Jashtme kineze në një deklaratë të lëshuar sot ka dënuar veprimin e SHBA për rrëzimin e balonës kineze.

Baloni kinez spiun u pa në hapësirën ajrore mbi Shtetet e Bashkuara në fillim të kësaj jave përpara se Uashingtoni ta rrëzonte përfundimisht të shtunën.

Ministria e Jashtme e Kinës tha në deklaratën e saj se Kina, pas përfundimit të verifikimit, "njoftoi palën amerikane në mënyrë të përsëritur se anija ajrore është për përdorim civil dhe Kina i ka kërkuar qartë Shteteve të Bashkuara që të trajtojnë siç duhet situatën në një mënyrë të qetë, profesionale dhe të matur", tha ministria.

Në rrethana të tilla, këmbëngulja e palës amerikane në përdorimin e forcës së armatosur është një reagim i qartë i tepruar dhe një shkelje e rëndë e praktikës ndërkombëtare”, thuhet në deklaratë.

Balona u pa duke fluturuar mbi zona shumë të ndjeshme ushtarake të Shteteve të Bashkuara, prandaj erdhi dhe reagimi i presidencës amerikane, pasi ishte Joe Biden ai që dha autorizimin për të shkatërruar balonën.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit