VIDEO/ NASA “gjen” një kokë ariu në planetin Mars

Shkruar nga: Y Pepa | Publikuar më: 31.01.2023, 17:15

Ndërsa një anije kozmike e NASA-s drejtoi kamerën e saj në sipërfaqen e Marsit, ajo papritmas projektoi "fytyrën e një ariu".

Konkretisht, kamera e Mars Reconnaissance Orbiter, e quajtur HiRISE, kapi një imazh të shkëmbinjve të planetit, por ajo u bë virale për shkak të formës së saj.

Dy të çara në sipërfaqen e Marsit, dy kratere dhe një veçori e shkëmbinjve mjaftuan për të formuar kokën e një ariu.

Sipas shkencëtarëve të NASA-s tipari që duket si hunda e një ariu është ndoshta një shpërthim vullkanik.

Universiteti i Arizonës, i cili zhvilloi kamerën në bashkëpunim me Ball Aerospace, ndau imazhin më 25 janar.

Pjesa tjetër e imazheve të NASA-s tregojnë bukurinë e dimrit në Mars, pasi marsin e kaluar, roveri Curiosity vuri re një formacion shkëmbor që dukej si një lule.

Kamera HiRISE ka marrë imazhe të Marsit që nga viti 2006, kur Orbiter Mars Reconnaissance filloi të rrotullohej rreth planetit të kuq. Ajo është projektuar për të kapur imazhe të detajuara të sipërfaqes së Marsit.

Anija kozmike e NASA-s rrotullohet rreth Marsit çdo 112 minuta dhe i ndihmon shkencëtarët e NASA-s të studiojnë atmosferën, motin dhe klimën marsiane, dhe se si ato ndryshojnë me kalimin e kohës. Sateliti gjithashtu kërkon prova të ujit, akullit dhe shkëmbinjve dhe zbulon për vendet e ardhshme të uljes për misione të tjera.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit