Nxënësit i ndryshojnë jetën shokut të klasës, i ndërtojnë vetë një dorë robotike

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 31.01.2023, 01:26

Një grup studentësh kanë ndryshuar përgjithmonë jetën e një shoku të klasës duke i ndërtuar atij një dorë robotike.

Nxënësi Sergio Peralta fillimisht u përpoq të fshihte deformimin e tij kur filloi vitin e ri në shkollën e mesme Hendersonville në Nashville, Tennessee, SHBA.

Në ditët e para të shkollës, sinqerisht ndjeva dëshirën për të fshehur dorën time.

Ai zbuloi për mediat se filloi të ishte i pasigurt për dorën e tij të humbur, pasi shumë studentë do t'i bënin pyetje në lidhje me të. Megjithatë, sapo Jeff Wilkins, mësuesi i inxhinierisë së Sergios, e mori vesh, ai i premtoi nxënësit se studentët e tjerë mund të ishin në gjendje të ndihmonin.

Gjatë katër javëve të ardhshme, studentët filluan të dizajnojnë, printojnë 3D dhe të krijojnë një dorë protetike për shokun e tyre. Sergio tha se ndërsa nuk kishte takuar asnjë nga studentët duke ndërtuar krahun e tij, ai u prezantua me ta gjatë projektit.

Unë nuk i njihja ata. Pra, në fakt u njoha me ta nga mësuesi, dhe më pas kjo ishte ajo që fillova të punoja dhe u bëra miq me ta.

Pavarësisht se nuk u rrit me një dorë plotësisht të formuar, 15-vjeçari zbuloi se mund të bënte pothuajse gjithçka. Ai tha se kishte mësuar se si të shkruante me dorën e tij të majtë dhe mund të kryente detyrat bazë, si mbajtja e sendeve shkollore në klasë.

Por i pasigurt nëse makineria do të funksiononte, sapo Sergio vendosi protezën në krahun e tij, ajo doli të ishte një sukses i madh. Për herë të parë ndonjëherë, gjimnazisti më në fund mund të përdorte edhe dorën e djathtë.

Kjo “dorë” më ka ndryshuar jetën tani.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit