Video-përgjim/ Pfizer po nxjerr një mutacion covidi për të shitur vaksinat?

Shkruar nga: Y Pepa | Publikuar më: 30.01.2023, 18:51

Dyshime në lidhje me praktikat e Pfizer po ngrihen nga një video që tregon një ekzekutiv farmaceutik që mburret se si kompania po eksploronte shtamet e qëllimshme mutuese të koronavirusit për të përfituar nga vaksinat e ardhshme të mRNA.

Në video, e cila ka më shumë se 40 milionë shikime në Twitter, Jordon Trishton Walker, i listuar si drejtor i kërkimit dhe zhvillimit, biznesit strategjik dhe planifikimit shkencor të Pfizer për mRNA, pretendon se kompania e tij po heton një mënyrë për të "mutuar" koronavirusin për të vazhduar me shitjen e vaksinave.

Burri foli me një gazetar të Project Veritas për planin e Pfizer për vaksinat kundër COVID, ndërsa pranoi se njerëzit nuk do ta dëshironin atë informacion nëse do të bëhej publik.

Dialogu në video:

Jordon Trishton Walker: A e dini se si virusi vazhdon të ndryshojë? Pra, një nga gjërat që po eksplorojmë është, si p.sh., pse nuk e ndryshojmë atë vetë për t'u fokusuar në mënyrë që të mund të krijojmë… të zhvillojmë vaksina të reja, apo jo? Pra, duhet ta bëjmë. Nëse do ta bëjmë këtë, megjithatë, ka rrezik, siç mund ta imagjinoni. Askush nuk dëshiron të zotërojë një kompani farmaceutike që ndryshon viruset. A duam ta bëjmë këtë? Epo, kjo është, për shembull, një nga gjërat që ne po shikojmë, si për të ardhmen, si ndoshta do të krijojmë versione të reja të vaksinës dhe gjëra të tilla.

Gazetari: Mirë. Pra, a po mendon më në fund Pfizer për mutacionin e Covid?

Jordon Trishton Walker:Epo, ne nuk ia themi këtë publikut.

Gazetari: Kur do të zbatojë Pfizer një mutacion të gjithë këtyre viruseve?

Jordon Trishton Walker: Nuk e di. Varet nga mënyra se si funksionojnë të gjitha eksperimentet, sepse kjo është ajo që ne po përpiqemi të bëjmë.

Gazetarja: Më tingëllon si fitim i kërkimit të funksionit.

Cila është përgjigja e Pfizer?

Pfizer të premten lëshoi një deklaratë në përgjigje duke thënë se "gjatë zhvillimit të vazhdueshëm të vaksinës COVID-19 të Pfizer-BioNTech, Pfizer nuk ka kryer blerjen e funksionalitetit ose kërkimin e drejtuar të evolucionit", por shtoi: "Në një numër të kufizuar rastesh, kur një virusi i plotë nuk përmban mutacione të njohura të fitimit të funksionit, ai virus mund të modifikohet për të lejuar vlerësimin e aktivitetit antiviral në qeliza."

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit