Studimi: Meshkujt kalojnë 7 orë në vit të fshehur në banjo për pak qetësi e paqe

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 30.01.2023, 00:38

Sipas një studimi të kohëve të fundit, meshkujt kalojnë rreth 7 orë në vit duke u fshehur në banjë për pak "qetësi dhe paqr".

Sipas një studimi, një e treta e meshkujve britanikë pranojnë se fshihen në banjat e tyre për të pasur pak qetësi dhe paqe. Studiuesit që anketuan 1000 burra zbuluan se ata kalojnë gjithsej shtatë orë në vit në banjë vetëm për një pushim të shkurtër.

Përveç kalimit të një kohe të qetë, ata gjithashtu arratisen në tualet kur mërziten nga partneret ose për të shmangur fëmijët. Shmangia e punëve të përditshme dhe mundësia për të parë celularin e tyre të pashqetësuar janë gjithashtu arsyet kryesore për të shkuar në tualet.

Disa burra thanë:

Ne të gjithë kemi nevojë për pak kohë për veten tonë, për të bërë një bilanc ose për t’u qetësuar. Dhe banja duket të jetë vendi i duhur për ato momente.

Është një vend shumë i shenjtë, diku ku ne mund të shkëputemi nga bota e jashtme, megjithëse vetëm përkohësisht.

Vetë gjetjet zbuluan gjithashtu se 25 përqind e meshkujve "nuk e dinë se si do ta përballonin" stresin e shtëpisë pa shkuar në banjë dhe 23 për qind e quajtën banjën "vendi i tyre i sigurt".

Një e treta e burrave të anketuar pranuan se përdornin banjën si një vend ikjeje për "një moment qetësie për veten e tyre”.

Siç sugjerojnë rezultatet, paqja dhe qetësia konsiderohen të shenjta dhe padyshim që burrat e shfrytëzojnë mundësinë për ta arritur këtë në banjë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit