Ishte ndërtuar në në vitet 1800/ Shkrumbohet nga flakët kisha historike në Londër

Shkruar nga: Y Pepa | Publikuar më: 27.01.2023, 16:59

Kisha historike e Shën Markut, në zonën e St John's Wood të Londrës veriperëndimore, u përfshi nga flakët në orën 23:20 të së enjtes.

Në vendngjarje kanë shkuar 80 zjarrfikës me 12 automjete, të cilët tre orë më vonë kanë vënë nën kontroll zjarrin, si pasojë e të cilit objekti dykatësh është shkatërruar thuajse tërësisht.

Zjarrfikësve iu desh të përdornin një shkallë të palosshme që arrin 64 metra dhe është më e larta në Evropë. Nuk raportohet për të lënduar dhe shkaku i zjarrit po hetohet.

Për shkak të tymit, banorëve iu kërkua të mbanin dritaret dhe dyert e tyre të mbyllura.

Kisha e Agios Markos ishte një "perlë arkitekturore dhe historike" e epokës viktoriane. Ajo u ndërtua në 1847 në stilin gotik dhe paraqiste mozaikë të rrallë nga familja Salviati, si dhe një dysheme mermeri të përpunuar. Ishte një ndërtesë e mbrojtur për shkak të vlerave historike dhe kulturore.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit