Gjeofizikanti ngre alarmin: Santorini rrezikohet nga vullkani nënujor Kolumbos!

Shkruar nga: Y Pepa | Publikuar më: 27.01.2023, 16:18

Një gjeofizikan britanik nga Imperial College London po jep alarmin për vullkanin nënujor Kolumbos në Santorini, që sipas tij, është një kërcënim serioz.

Gjeofizikani Kagetan Krapkiewicz, i cili drejton një ekip kërkimor në Imperial College London, u bën thirrje shkencëtarëve grekë të jenë vigjilentë duke instaluar një sistem monitorimi të vazhdueshëm, ndonëse siç theksoi ai nuk ka asnjë rrezik të menjëhershmë.

Në thelb, bëhet fjalë për një rrjet matjeje në kohë reale me të cilin mund të vlerësohet më mirë "kur mund të ndodhë një shpërthim", raporton gazeta gjermane "Morgenpost".

Për gazetën britanike “The Guardian”, grekët nuk duhet të vetëkënaqen, pasi prej gati 400 vitesh, Kolombi, i cili ndodhet pak jashtë Santorinit, nuk ka “fjetur”.

"Një dhomë magmë e pazbuluar më parë po mbushet gradualisht me shkrirje, gjë që u tregon studiuesve se ata duhet të monitorojnë vullkanin në kohë reale", raporton artikulli, duke cituar një hulumtim nga Imperial College London.

Gazeta britanike kujton gjithashtu se Kolombi shpërtheu për herë të fundit në vitin 1650 pas Krishtit duke shkaktuar vdekjen e 70 personave të cilët thithën gazrat e shpërthimit dhe pësuan helmim.

Më pas, shpërthimi ishte për shkak të magmës së akumuluar në një dhomë magmë përkatëse , ndoshta në një thellësi korresponduese prej 3 deri në 4 kilometra nën shtratin e detit.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit