U përdhunua nga xhaxhai/ Vajzës 14-vjeçare me aftësi të kufizuara i ndalohet aborti në Poloni

Shkruar nga: Y Pepa | Publikuar më: 26.01.2023, 18:03

Një 14-vjeçareje me aftësi të kufizuara, e cila u përdhunua nga xhaxhai i saj, i është refuzuar aborti në Poloni, duke shkaktuar zemërim në të gjithë vendin.

Kombi katolik ka disa nga ligjet më të rrepta për abortin në Evropë, dhe mjekët madje mund të refuzojnë t'i japin ato për arsye etike, një ligj që është kritikuar nga aktivistët e të drejtave të grave.

Ndërprerja është e ligjshme vetëm kur shtatzënia është rezultat i një akti kriminal si përdhunimi ose inçesti, ose kur shëndeti i gruas është në rrezik.

Edhe pse vajza e mitur ishte qartësisht viktimë e abuzimit, dy spitale në rajonin e saj të Podlasie refuzuan ta trajtonin ose t'i tregonin se ku mund të bënte një abort të ligjshëm.

Vajza, e cila nuk e kuptoi se ishte shtatzënë, u dërgua nga tezja e saj te mjekët të cilët i trajtuan 'brutalisht dhe çnjerëzisht', pohoi ajo.

Tezja madje kishte siguruar dokumente nga një prokuror duke thënë se kishte ndodhur një përdhunim dhe një abort do të ishte i ligjshëm, por mjekët gjithsesi i refuzuan.

Raportohet se atyre u është thënë: 'Jo këtu, largohuni. Nuk e dimë se ku. Nuk është shqetësimi ynë.'

Tezja kontaktoi organizatën riprodhuese Federa, e cila ndihmoi ta çonte vajzën e re në Varshavë, ku u krye një abort i sigurt dhe me sukses.

Federa tha në një deklaratë: 'Mjekët e Varshavës nuk mund ta kuptonin sjelljen e mjekëve nga Podlasie. Asnjë ndjeshmëri nuk është një nënvlerësim. Nuk kemi fjalë indinjate për një trajtim të tillë."

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit