Del në shitje uji nga “Disney World”, një kavanoz kushton 1000 dollarë

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 25.01.2023, 21:56

Disney World's Splash Mountain u mbyll të hënën në Florida, SHBA dhe transforimi në Tiana's Bayou Adventure është planifikuar të ndodhë në 2024. Pas mbylljes, disa fansa të Disney-t janë përpjekur të fitojnë para duke shitur kavanoza të mbushura me ujë që ata thonë se i kanë marrë gjatë udhëtimit në "Splash Mountain".

Në eBay, ofertat për shitjen e kavanozëve me ujë variojnë nga 4.25 dollarë deri në 1000 dollarë. Shitësit e kavanozëve thonë se uji është mbushur para se "Splash Mountain" të mbyllej. Në përshkrimin e kavanozëve me ujë, shkruhet data se kur është mbushur kavanozi.

Një shitje e tillë është pritur me humor nga përdoruesit e rrjeteve sociale të cilët madje kanë nisur edhe të tallen.

Splash Mountain i cili u hap në Disneyland në Kaliforni në 1989 dhe Disney World në 1992 u bazua në filmin e vitit 1946 "Song of the South", i cili është kritikuar për përshkrimin e tij të amerikanëve të zinj në një epokë pas skllavërisë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit