FOTO+EMRAT/ Jepet dënimi për tre shqiptarët që u kapën në fermën e kanabisit

Shkruar nga: Y Pepa | Publikuar më: 25.01.2023, 18:36

Tre shqiptarë, Engjell Osmanaj, 29 vjeç, Anjelos Selamaj, 22 vjeç dhe Alban Topi, 29 vjeç, u paraqitën në Gjykatën e Truro Crown ku morën dënimin, pasi u deklaruan fajtorë për prodhimin e kanabisit.

Ata u kapën në një fermë kanabisi në Kornsh dhe u dënuan përkatësisht Osmanaj me 40 muaj burg, Selamaj 20 muaj burg dhe Topi 16 muaj burg.

Sekuestrimi

Më shumë se 850 bimë kanabis u gjetën dhe sekuestruan, vlera e të cilave llogaritet rreth 731,000 £.

Ata pretenduan se u transportuan atje pa dëshirë. Avokati Lewin tha se Topi dhe Selemaj ishin kopshtarë, ndërsa Osmanaj kishte një rol më të rëndësishëm.

Duke përfaqësuar Osmanajn, Ramsay Quaife tha: “Ai nuk ka asnjë dënim të mëparshëm dhe bëri çmos për t'u dërguar para në shtëpi prindërve dhe motrës së tij në Shqipëri."

Duke përfaqësuar Selamajn dhe Topin, Jon Holmes tha: “Të dy erdhën këtu për një jetë më të mirë dhe përfunduan në burg. Topi konsiderohet si viktimë e skllavërisë moderne dhe të dy e kanë përdorur kohën e tyre në burg për të përmirësuar veten. Ata kanë punuar në mjedisin e burgut dhe kanë mësuar anglisht. Selamaj ka treguar se dëshiron të kthehet në Shqipëri kur të lirohet”.

Alban Topi, Engjell Osmanaj dhe Anjelos Selamaj (nga e majta në të djathtë)

Alban Topi, Engjell Osmanaj dhe Anjelos Selamaj (nga e majta në të djathtë)

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit