Kovaçevski: Gjuha maqedonase njihet në BE, kemi mundësi për anëtarësim deri në vitin 2030

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 25.01.2023, 18:18

Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski, në një intervistë për gazetën serbe “Politika” theksoi se sot gjuha maqedonase mbrohet dhe njihet në mënyrë të barabartë në mesin e gjuhëve evropiane dhe se perspektivat evropiane janë qëllim i arritshëm deri në vitin 2030, që është rezultat i politikave të vërteta patriotike që ai përfaqëson si Kryeministër dhe si qeveri proeuropiane.

“Gjuha maqedonase dhe identiteti maqedonas nuk mund të varen nga askush, përveç nesh, shumica e qytetarëve në Republikën e Maqedonisë së Veriut, të cilët ndihen maqedonas dhe shkruajmë dhe flasim gjuhën maqedonase.

Përcaktimet e identitetit janë një ndjenjë – këtë nuk e jep askush dhe as nuk mund ta marrë. Ne jemi maqedonas që shkruajmë dhe flasim gjuhën maqedonase. Ne kemi historinë, kulturën, traditën tonë maqedonase me të cilën jemi njohur në botë si popull i veçantë dhe vend i veçantë. Gjuha maqedonase është e njohur dhe e pranuar në mënyrë të barabartë në mesin e gjuhëve evropiane, dëshmi konkrete për këtë është marrëveshja tashmë e nënshkruar me FRONTEKS-in.

Integrimet evropiane janë e ardhmja e tërë Ballkanit Perëndimor. Për vendet tona dhe për rajonin, kjo do të thotë përmirësim i cilësisë së jetës së qytetarëve dhe sigurimi i parashikueshmërisë në sigurinë dhe stabilitetin e tërë Ballkanit Perëndimor.

Kjo e fundit, pas luftës në Ukrainë, u bë veçanërisht e qartë për Bashkimin Evropian. Ne jemi gjeografikisht pjesë e Evropës dhe kemi nevojë për unitet në politikën e jashtme, veçanërisht kur bëhet fjalë për mbrojtjen e paqes dhe vlerave demokratike.

Nuk është aspak larg që kjo të ndodhë në vitin 2030, por përkundrazi, është një synim racional dhe i arritshëm, për të realizuar reformat e nevojshme në vend dhe për të përmirësuar ekonomitë dhe marrëdhëniet dypalëshe, përmes bashkëpunimit rajonal aktiv, të sinqertë dhe të qëndrueshëm.

Unë jam person real, nuk kam praktikë që të përfaqësoj optimizëm apo pesimizëm, por jam i vendosur të veproj drejt asaj që mendoj se sjell të mira për qytetarët dhe shtetin.

Nuk llogarit me interesa personale dhe politike, por angazhohem plotësisht për të kontribuar për atë të mirë.

Për mua ky është një akt i patriotizmit suprem ndaj popullit tim dhe vendit tim dhe kështu do të vazhdoj të punoj”, tha Kryeministri Kovaçevski në intervistën për gazetën serbe “Politika”.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit