“Jam avokat, ta nxjerr burrin nga burgu”, mashtruesi i merr 12 milionë lekë qytetares në Elbasan

Shkruar nga: Bardh Kodheli | Publikuar më: 25.01.2023, 10:07

Një 54-vjeçar ka rënë në pranga për akuzën e mashtrimit ndaj një shtetaseje. Mendo Kame është arrestuar nga policia së fundmi pasi dyshohet se i ka marrë 12 milionë lekë të vjetër një shtetaseje me pretendimin se është avokat dhe ka forcën të nxjerrë nga burgu bashkëshortin e saj, që vuan dënimin në Drenovë.

Kame ishte banues në Tiranë, teksa materialet i janë referuar Prokurorisë së Elbasanit, ku edhe ka ndodhur mashtrimi. Ai akuzohet pikërisht për këtë vepër penale.

NJOFTIMI I POLICISË: Elbasan/Finalizohet pas një hetimi 3-mujor, operacioni policor i koduar “Manipulimi”, për vënien në pranga të një shtetasi të akuzuar për mashtrim me pasoja të rënda. I mori një shumë parash, një shtetaseje, me pretendimin se ishte avokat dhe do të përfaqësonte çështjen e bashkëshortit të saj, vihet në pranga 54-vjeçari.

Specialistët e Seksionit për Hetimin e Krimeve Ekonomiko-Financiare, në bashkëpunim me shërbimet policore të specializuara të DVP Elbasan, pas kallëzimit nga një shtetase, se një shtetas i kishte marrë një shumë parash, me anë të mashtrimit, referuan materialet në Prokurorinë e Elbasanit, e cila inicioi një hetim për dokumentimin e plotë ligjor të këtij rasti.

Si rezultat i hetimit tremujor, të ndjekur me metoda proaktive, në kuadër të operacionit policor të koduar “Manipulimi”, u vu në pranga shtetasi M. K., 54 vjeç, banues në Tiranë, të cilit Gjykata e Rrethit Gjyqësor Elbasan, me vendimin e datës 23.01.2023, i ka caktuar masën e sigurisë "Arrest në burg", për veprën penale "Mashtrimi", me pasoja të rënda.

Nga veprimet hetimore dyshohet se 54-vjeçari i ka marrë 1 200 000 lekë të rinj, një shtetaseje, me pretendimin se ishte avokat dhe se do të përfaqësonte ligjërisht, në Gjykatë, çështjen e bashkëshortit të saj, i cili po vuante dënimin në IEVP Drenovë. Materialet procedurale i kaluan Prokurorisë, për veprime të mëtejshme.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit