FOTOT/ Shkencëtarët ‘zbërthejnë’ mumjen ‘Golden Boy’, adoleshenti që vdiq 2300 vjet më parë

Shkruar nga: Y Pepa | Publikuar më: 24.01.2023, 16:40

Me ndihmën e skanimeve CT, shkencëtarët së fundmi arritën të "zbërthejnë" në mënyrë dixhitale mumjen e një djali adoleshent që vdiq rreth 2300 vjet më parë dhe i përkiste një klase më të lartë shoqërore.

Sipas njoftimit të lëshuar nga ekipi i studiuesve nga Universiteti i Kajros, "djaloshi i artë" (pseudonimi që i është vënë mumjes) u varros me 49 amuleta (për syrin e keq) të 21 llojeve të ndryshme, të vendosura në ose brenda trupit të tij.

Shumë nga këto amuleta ishin prej ari. Një u gjet pranë penisit të adoleshentit, ndërsa shumë sende të tjera të zbuluara nga skaneri CT pasqyrojnë zakonet dhe besimet e egjiptianëve në lidhje me vdekjen.

Egjiptianët e lashtë besonin se kur një person vdes, trupi i tyre "shpirtëror" kërkon një jetë të përtejme, të ngjashme me këtë botë. Megjithatë, kalimi në këtë jetë nuk ishte i garantuar, pasi duhej të paraprihej nga një udhëtim i rrezikshëm në botën e krimit dhe një proces gjykimi për të ndjerin. Për këtë arsye, të afërmit dhe balsamuesit në Egjiptin e Lashtë bënë gjithçka që mundeshin për të siguruar që të dashurit e tyre të larguar të arrinin me sukses në destinacionin e tyre.

Mumja e "Golden Boy" u gjet në vitin 1916 në një varrezë që u përdor midis viteve 332-30 para Krishtit, në Nag el-Hasai në Egjiptin jugor. Para se të bëhej objekt i studimit aktual dhe të zbuloheshin "sekretet" e saj, mumja mbeti e ruajtur në bodrumin e Muzeut të Antikiteteve Egjiptiane në Kajro.

“Golden Boy” u zbulua i shtrirë brenda dy arkivole, një i jashtëm me një mbishkrim grek dhe një sarkofag i brendshëm prej druri. Një maskë e praruar për fytyrën, një parzmore prej papirusi dhe allçie dhe një palë sandale ishin “veshja” e zgjedhur për të riun. Përveç zemrës, nga trupi ishin hequr edhe të brendshmet me një prerje, ndërsa truri ishte nxjerrë nga hunda dhe ishte zëvendësuar me rrëshirë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit