Zhan Mitrev kërkon nga ambasadat e huaja ta ndjekin procesin gjyqësor ndaj tij

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 24.01.2023, 14:56

Mjeku Zhan Mitrev dhe Spitali klinik “Zhan Mitrev” u dërguan letër ambasadave të SHBA-së, Francës, Gjermanisë, Britanisë së Madhe, Holandës dhe Delegacionit të BE-së në vend, duke i informuar për ecurinë e hetimeve nga Prokuroria Themelore Publike për rastin ndaj tyre, duke i ftuar ata që të ndjekin me kujdes të gjithë procedurën hetimore.

“Po ju drejtohem me qëllimin për t’ju informuar dhe njohur me rastin që besoj se mund të lërë gjurmë të thella në jetën shoqërore, në perceptimin e profesionit shëndetësor dhe një rast që pretendon se fut praktikë të keqe në sistemin e drejtësisë në vend. Shembuj të tillë mund të jenë të rrallë, por edhe si të tillë mund të shkaktojnë dëme me pasoja të mëdha”, thuhet në letër.

Në letër kërkohet shtim i monitorimit të procesit gjyqësor për shkak të “qasjes joserioze dhe sipërfaqësore”, pasi siç thuhet, “dëshmi për mendjelehtësi dhe hetim të paplotë vijnë nga të gjithë të thirrurit si dëshmitarë”.

“Dhe prandaj po ju drejtohem me shpresën dhe dëshirën që do t’ju nxisë interesin dhe do të nxisë fokusin tuaj në monitorimin e këtij rasti. Unë besoj në një të vërtetë, të mbështetur me fakte dhe të cilën e ka përjetuar, mjafton të krijohen kushtet që ajo të shohë dritën e ditës dhe të interpretohet siç është, pa mëdyshje dhe plotësisht”, shtohet në fund të letrës.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit