27-vjeçarja mashtron familjarët dhe të afërmit se ka kancer, iu merr atyre 3800 $

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 24.01.2023, 00:01

Një grua braziliane po përballet me akuza për përvetësim pasi mashtroi familjen dhe miqtë e saj duke iu thënë se ajo kishte kancer në gji dhe ata i dhuruan para.

Camila Barbosa, 27 vjeç, u tha të afërmve në fillim të vitit 2022 se ajo ishte diagnostikuar me kancer pasi u shtrua në spital.

Një i afërm tha se mjekët në institucionin mjekësor donin ta intubonin, por ajo refuzoi t'i lejonte. Ata thanë:

Ajo tha se mjekët thanë se donin ta intubonin, por ajo tha se nuk e autorizoi dhe se ajo nënshkroi një (dokument) që refuzonte autorizimin. Por kur erdhi doktori, një i afërm që ishte atje e pyeti për këtë dhe ai tha se nuk kishte asgjë të tillë, se ajo ishte mirë dhe do të shkonte në shtëpi.

Barbosa vazhdoi t'u tregojë të dashurve të saj se përveç zbulimit të kancerit të gjirit, mjekët zbuluan gjithashtu një kancer malinj në zorrët dhe mushkëritë e saj. Sa herë që dikush i sugjeronte asaj të kërkonte një mendim të dytë nga një mjek që po rekomandonin, ajo refuzonte udhëzimet e tyre dhe thoshte se tashmë po i nënshtrohej kimioterapisë.

Familja zbuloi gënjeshtrat e Barbosa-s pasi një nga të afërmit e saj e ndoqi atë në Spitalin e Kancerit Araújo Jorge dhe e pa atë të ulur në kafene.

Anëtari i familjes ishte në gjendje të konfirmonte se ajo nuk ishte paciente dhe se ajo vetëm kishte bërë fotografi në qendrën e trajtimit gjatë një seance kimioterapie.

Barbosa postonte rregullisht foto të betejës së saj false me kancerin në llogaritë e saj në rrjetet sociale, duke përfshirë imazhe të saj të shtrirë në një shtrat duke pretenduar se ishte në proces të një seance trajtimi. Ajo gjithashtu shkoi në rrjetet sociale për të ndarë një video të momentit kur qethi flokët.

Policia mësoi për mashtrimin e Barbosa-s pasi 10 persona, përfshirë ish të dashurin, paraqitën një raport duke pretenduar se ajo kishte marrë nëpërmjet mashtrimit 3,800 dollarë.

Barbosa u tha autoriteteve se ishte shëruar nga kanceri disa vite më parë, por se sëmundja ishte kthyer dhe përhapur në zorrët dhe mushkëritë e saj. Përveç kësaj, ajo pretendoi se trajtimi ishte ndërprerë pasi spitali e kishte vendosur gabim dosjen e saj mjekësore.

Autoritetet kontrolluan shtëpinë e saj dhe gjetën dokumente spitalore që nuk mbështesin pretendimet e saj për kancerin.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit