Studimi/ Stresi rrit rrezikun e demencës, më problematikë janë… meshkujt!

Shkruar nga: Y Pepa | Publikuar më: 12.01.2023, 18:49

Të qenit i stresuar, nervoz ose i rraskapitur në moshë të mesme mund të rrisë rrezikun e demencës. Ky është konkluzioni i një studimi të fundit raporton Daily Mail. Në një kohë kur shumica e njerëzve po përpiqen të menaxhojnë angazhimet e punës, familjes dhe sociale, nuk është e pazakontë të vuash nga shqetësimi mendor.

Por kjo mund të rrisë rrezikun e zhvillimit të sëmundjes së trurit deri në 24 për qind, kanë zbuluar studiuesit.

Një ekip nga Universiteti i Helsinkit ndoqi 68,000 njerëz deri në 45 vjet, duke u kërkuar pjesëmarrësve të plotësonin pyetësorët rreth simptomave psikologjike.

Të dhënat mbi të cilat pjesëmarrësit vazhduan të zhvillonin demencë u morën gjithashtu nga regjistrat shëndetësorë.

Analiza zbuloi se ata që thanë se "shpesh" vuanin nga stresi, depresioni, nervozizmi ose rraskapitja, qysh në moshën 45-vjeçare, kishin një rrezik 17 deri në 24 për qind më të lartë të demencës.

Ekipi tha se arsyeja e lidhjes mbetet e paqartë, por se është e rëndësishme të kuptohen faktorët e rrezikut për sëmundjen.

Duke shkruar në revistën Jama Netëork Open, drejtuesit e studimit thanë: “Me plakjen e popullatës, çrregullimet e kujtesës po bëhen më të zakonshme. Natyrisht, kjo e bën të rëndësishëm kuptimin e faktorëve të rrezikut të tyre. Nga këndvështrimi i psikiatrisë, është veçanërisht interesante që, përmes modelimit të kujdesshëm, kemi krijuar një lidhje midis simptomave të lidhura me shqetësimin mendor dhe një sëmundje organike të trurit. Në këtë studim, simptomat e shqetësimit psikologjik u shoqëruan ndjeshëm me rritjen e rrezikut të demencës nga të gjitha shkaqet."

Ata shtuan se lidhja midis depresionit dhe rraskapitjes me demencën u zbulua ndjeshëm vetëm te meshkujt.

“Kjo mund të tregojë se në mesin e meshkujve që raportojnë simptoma depresive “shpesh”, shkalla e simptomave mund të jetë më e rëndë dhe në këtë mënyrë lidhet më fort me një rrezik në rritje të demencës”, thonë ata.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit