“Jam 20 vjeç dhe bëj vetëm 30 minuta seks! Si ta zgjas kohën e penetrimit?”

Shkruar nga: Y Pepa | Publikuar më: 05.01.2023, 19:25

Një djalë 20-vjeç ka hasur në probleme në marrëdhënien intime me vajzat që ai ka takuar. Kjo për faktin se ai mbaron shpejt dhe mendon se partnerja e tij nuk kënaqet aq sa duhet. Se çfarë i këshillon psikologia e lexoni më poshtë.

Djali: Unë jam një mashkull beqar në të 20-at, dal në takime, kështu që shpesh herë ndodh që të përfundoj në shtrat me një vajzë më të re se mosha ime. Ajo që unë e konsideroj problem te vetja është fakti se mbaroj shumë shpejt.

A ka ndonjë gjë që mund të bëj për këtë?

Unë e dua seksin, por stresohem për shkak të ankthit të performancës. Ndonjëhere bëj gjatë marrëdhënieve sikur nuk kam ejakuluar akoma vetëm për të shmangur turpin. Ndonjëherë zgjas vetëm 30 sekonda. Unë kam një spray mpirës, por është shumë i vështirë për t'u përdorur dhe mund të më prishë humorin kur ndaloj ta aplikoj. Si ta rregulloj këtë lloj problemi, veçanërisht kur përfundoj në shtrat me vajza për herë të parë.

Pamela Stephenson Connolly, psikoterapiste në SHBA, e specializuar në trajtimin e çrregullimeve seksuale: Ndërsa shumë gra dhe burra thonë se duan të bëjnë dashuri me penetrim që zgjat shumë, disa të tjerë thonë të kundërtën. Grupi i fundit ose preferon një sasi të shkurtër madhësi më të vogël penisi, çka do të thotë më pak mundësi për shqetësim ose acarim, ose dëshirojnë marrëdhënie pa penetrim fare.

Kjo është veçanërisht e kuptueshme për femrat, pasi kënaqësia femërore dhe mënyra për të arritur orgazmën arrihet më së miri përmes stimulimit të drejtpërdrejtë të klitorisit, i cili ndodhet jashtë vaginës. Ejakulimi i hershëm është një çështje e trajtueshme, por përpiquni të mos stresoheni për të. Të qenit i shqetësuar për performancën tuaj vetëm sa do ta përkeqësojë situatën.

Në vend të kësaj, punoni për të përmirësuar aftësinë tuaj për të kënaqur partneren me aftësi që nuk përfshijnë penisin tuaj, si stimulimi oral. Ka shumë teknika erotike jo-depërtuese dhe është koha që të ndaloni së shqetësuari se si funksionon penisi juaj dhe të mendoni se çfarë tjetër do t'i pëlqente drejtpërdrejt partneres tuaj.

Kombinoni aftësitë e mira të komunikimit me stilin tuaj personal joshës për të nxjerrë informacione rreth preferencave të saj dhe praktikoni atë se çfarë i nevojitet asaj. Edhe njerëzit që nuk shqetësohen për faktin që mbaroni shpejt do të ishin të mençura që të adoptonin këtë mënyrë veprimi.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit