“Vajzat bëjnë yoga me tanga”/ TikTok po e kthen sportin në pornografi, alarmohen mësuesit (FOTOT)

Shkruar nga: Y Pepa | Publikuar më: 05.01.2023, 16:22

Mësuesit britanikë dhe amerikanë të jogës paralajmërojnë se joga është prostituuar në rrjetet sociale.

Siç raporton gazeta britanike Daily Mail, mësueset e jogës po japin alarmin duke theksuar se ky ushtrim fizik është “seksualizuar” nga influencuesit që pozojnë në mënyrë provokuese në videot që ata postojnë.

Siç është raportuar nga përdoruesit amerikanë të TikTok, ka disa femra që bëjnë joga në mënyrë provokative me veshjet dhe me pozat e tyre.

Mësuesja e jogës, Kristina Rihanov, beson se ky trend mund të dekurajojë ata që dëshirojnë të merren me këtë sport të veçantë, i cili tani është i përhapur si një mjet relaksimi.

Përdoruesi amerikan i TikTok Queen of Ratchet dha alarmin në fund të dhjetorit kur theksoi se kur bëri një kërkim të shpejtë për "yoga" në aplikacionin popullor, ajo pa video të grave në poza të papërshtatshme të veshura me tanga.

Richanov, një mësues me përvojë yoga që është bashkëpronar i qendrës më të madhe në Mbretërinë e Bashkuar Soo Yoga, në një intervistë me revistën e grave Femail, shprehu frikën se seksualiteti i praktikës mund t'i largojë njerëzit nga praktika.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit