E pabesueshme/ Nusja kapi vjehrrën duke e vjedhur ditën e dasmës

Shkruar nga: Y Pepa | Publikuar më: 29.12.2022, 18:14

Një histori e pazakontë ndodhi në fejesën e një 28-vjeçareje, e cila kapi vjehrrën e saj duke e vjedhur. Në fejesën e tyre, nëna e nuses i kishte dhuruar një palë vathë që kishin qenë trashëgimi familjare për breza të tërë dhe kishin vlera të pallogaritshme.

“Ishte nder për të që m’i dhuroi dhe më bënë të ndihem më afër gjyshes, e cila kishte ndërruar jetë dy muaj më parë”, ka shkruar gruaja.

Pak muaj para dasmës, ajo shkoi në pazar me mamanë, motrën dhe vjehrrën, duke marrë me vete të gjitha bizhuteritë që kishte ndërmend të vishte në ditën e madhe.

“Kur vesha bizhuteritë, vjehrra më thoshte sa të mrekullueshëm janë vathët. Nëna ime i tregoi asaj historinë e tyre, duke thënë se ishte një trashëgimi familjare e transmetuar brez pas brezi”, tha vajza.

Ditën e dasmës, vjehrra e ndihmoi të përgatitej. Pak para se të fillonte ceremonia, nusja shkoi në tualet, duke i lënë bizhuteritë në një dhomë me vjehrrën. Kur u kthye, megjithatë, ai zbuloi se vjehrra dhe vathët ishin zhdukur nga lokali.

“Nuk e kuptova se çfarë kishte ndodhur, mendova se dikush e kishte thirrur për të bërë diçka. Dhe pastaj vura re se vathët mungonin. E kuptova menjëherë se i kishte marrë”, tha ajo.

Ajo shkoi dhe gjeti vjehrrën e saj dhe i kërkoi të hapte çantën për të parë nëse vathët ishin aty. Ajo nuk pranoi, duke shtrënguar çantën pranë saj dhe më pas nusja thirri policinë. Policia urdhëroi vjehrrën të hapte çantën ku vërtet u gjetën vathët.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I VITIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Anri Kashiku
  Anri Kashiku është heroi, vetëm 18 vjeç, i cili humbi jetën në det, pasi u fut të shpëtonte vëllain dhe shokun e tij. Pasi arriti t’i shpëtonte këta, ai nuk mundi të dilte në breg, duke humbur jetën tragjikisht.
  Granit Xhaka
  Granit Xhaka ishte kryefjala e Botërorit në Katar, përsa i përket shqiptarëve, pasi futbollisti me origjinë shqiptare, që luan për Zvicrën, mbrojti mirë veten dhe origjinën e tij, në sfidën me Serbinë. Reagimi i tij në atë ndeshje u shpërnda, pothuajse nga të gjithë shqiptarët dhe fitorja e Zvicrës derdhi në rrugët e shumë qyteteve të Europës mijëra shqiptarë.
  Marin Mema
  Marin Mema, gazetari patritot, i cili dita-ditës, jo vetëm raporton, por ‘lufton’ për të vërtetën e historisë shqiptare. Gjithashtu, ai është një nga emrat, që ka bërë shumë për të prekurit nga tërmeti.
  Elvis Naçi
  Elvis Naçi, imami bamirës, i cili çdo vit bën shumë më shumë për shqiptarët, duke i ardhur në ndihmë me fondacionin e tij. Finalizimi i banesave për të prekurit nga tërmeti në Thumanë, është vetëm një nga veprat e mira, por janë me qindra raste, për të cilat ai angazhohet personalisht për t’i ndihmuar.
  Luiza Gega
  Luiza Gega, atletja shqiptare, e cila krenoi gjithë kombin, duke u bërë kampione e Europës në garat e atletikës për 3 mijë metra. Pas garës ajo mbajti gjatë gjithë kohës flamurin kuqezi, duke i treguar Europës se Shqipëria ka potencial të madh.
  Robert Neçaj
  Robert Neçaj, roja bregdetare, i cili, pasi shpëtoi motër e vëlla, pati lëndime të rënda për veten. Ai qëndroi disa ditë në spital, për t’u rikuperuar.
  Kevin Qoku
  Kevin Qoku, 11-vjeçari, i cili sakrifikon fëmijërinë e tij, duke punuar sadopak për të siguruar para për librat e shkollës dhe familjen e tij. Kevin u zgjodh nga shqiptarët Heroi i Muajit Gusht, si heroi i vetvetes dhe familjes duke dhënë shembullin e sakrificës dhe punës së ndershme për të arritur qëllimet në jetë.
  Fogerti
  Fogerti, heroi i muajit Shtator, është djali që nxorri nga makina të aksidentuarin në zonën e Selitës, në Tiranë. Ai nuk u mendua dy herë për të hequr xhamin e përparmë dhe për të nxjerrë nga automjeti burrin, që kishte marrë goditje në kokë.
  Aleks Vishaj
  Aleks Vishaj, i riu emigrant, i cili u shpall heroi i muajit Tetor nga shqiptarët. Ai mblodhi më shumë se 300 mijë euro për të shpëtuar jetën e një 20-vjeçari shkodran, i cili ishte aksidentuar, ditë më parë me makinë. Vishaj ka qëndruar 33 orë zgjuar për të arritur këtë shifër nga dhuratat në Tik-Tok.
  Rabie Koçi
  Rabie Koçi, heroina e muajit Nëntor, zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Nënë Fatimeja
  Nënë Fatimeja, heroina e muajit Dhjetor, e cila, pas humbjes së vajzës, ia dedikon jetën e saj përkujdesjes për qentë dhe macet e rrugës. Ajo ushqen dhe kujdeset per dhjetra qenë edhe mace. Pavarësisht, terrorit të policisë për t’i larguar nga banesa, ajo ende vazhdon të mbledhë ushqim për qentë dhe macet.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit