VIDEO/ Ky është 72-vjeçari që jetoi gjysmë shekulli pa energji elektrike

Shkruar nga: Y Pepa | Publikuar më: 29.12.2022, 17:45

Pa drita, pa energji elektrike, pa ujë të nxehtë, ai ka jetuar plot gjysmë shekulli pa energji elektrike. Ky 72-vjeçar është ndoshta nga të paktët njerëz në Evropë që nuk duhet të shqetësohet për rritjen e kostove të energjisë.

Agjencia e lajmeve Reuters vizitoi italianin në fermën e tij në vreshtat Verdiccio në lindje të vendit. Kur ai mbërriti atje 36 vjet më parë, kishte mundësi të lidhej me energjinë elektrike, por vendosi që të mos e bënte.

Nuk isha i interesuar të isha pjesë e botës siç ishte atëherë. Kështu që lashë gjithçka familjen, universitetin, miqtë, ekipin sportiv dhe shkova në një drejtim krejtësisht tjetër, ku jam sot. Unë heq dorë nga çdo gjë që mund të më dëmtojë mua, njerëzit e mi dhe mjedisin”, tha Fabrizio Cardinali.

Cardinali dikur jetonte vetëm. Ai tani ka dy shokë dhome, një gjel, tre pula dhe një mace.

Të jesh i vetë-mjaftueshëm është një gjë shumë e vështirë. Duhen shumë njerëz: të gatshëm, të fortë, të rinj etj. Ne përpiqemi të bëjmë atë që është e mundur. Ne jemi të vetë-mjaftueshëm me vaj ulliri, mjaltë, fruta dhe perime”, tha Fabrizio Cardinali.

Komuniteti i kultivon vetë frutat, perimet dhe ullinjtë. Nëse është e mundur, ata shkëmbejnë produktet që i kanë me shumicë për gjithçka që u nevojitet. Fqinjët u japin edhe vaj të vjetër për llambat.

72-vjeçari gatuan me shokët e tij të dhomës Agnese dhe Andrea në sobën me dru në kuzhinën e tyre dhe e përdorin atë për të ngrohur shtëpinë në dimër.

Ndihem e privilegjuar sepse kam lirinë të zgjedh lirinë time, madje edhe të jetoj pa energji elektrike dhe gaz”, tha Agnesa.

Herë pas here, megjithatë, Cardinali endet në qytetin më të afërt për të pirë një kafe me vendasit ose për të vizituar një mjek.

Nëse ai do të kishte rrugën e tij, më shumë njerëz do të jetonin si ai dhe gjëja e parë që do të bënin do të ishte të hidhnin tutje telefonat inteligjentë.

“Të heqësh dorë nuk është mazokiste”, thotë ai.

Përkundrazi, ai heq dorë nga diçka për të marrë diçka tjetër që është shumë më e rëndësishme, lirinë e tij.

Kliko këtu për videon.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I VITIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Anri Kashiku
  Anri Kashiku është heroi, vetëm 18 vjeç, i cili humbi jetën në det, pasi u fut të shpëtonte vëllain dhe shokun e tij. Pasi arriti t’i shpëtonte këta, ai nuk mundi të dilte në breg, duke humbur jetën tragjikisht.
  Granit Xhaka
  Granit Xhaka ishte kryefjala e Botërorit në Katar, përsa i përket shqiptarëve, pasi futbollisti me origjinë shqiptare, që luan për Zvicrën, mbrojti mirë veten dhe origjinën e tij, në sfidën me Serbinë. Reagimi i tij në atë ndeshje u shpërnda, pothuajse nga të gjithë shqiptarët dhe fitorja e Zvicrës derdhi në rrugët e shumë qyteteve të Europës mijëra shqiptarë.
  Marin Mema
  Marin Mema, gazetari patritot, i cili dita-ditës, jo vetëm raporton, por ‘lufton’ për të vërtetën e historisë shqiptare. Gjithashtu, ai është një nga emrat, që ka bërë shumë për të prekurit nga tërmeti.
  Elvis Naçi
  Elvis Naçi, imami bamirës, i cili çdo vit bën shumë më shumë për shqiptarët, duke i ardhur në ndihmë me fondacionin e tij. Finalizimi i banesave për të prekurit nga tërmeti në Thumanë, është vetëm një nga veprat e mira, por janë me qindra raste, për të cilat ai angazhohet personalisht për t’i ndihmuar.
  Luiza Gega
  Luiza Gega, atletja shqiptare, e cila krenoi gjithë kombin, duke u bërë kampione e Europës në garat e atletikës për 3 mijë metra. Pas garës ajo mbajti gjatë gjithë kohës flamurin kuqezi, duke i treguar Europës se Shqipëria ka potencial të madh.
  Robert Neçaj
  Robert Neçaj, roja bregdetare, i cili, pasi shpëtoi motër e vëlla, pati lëndime të rënda për veten. Ai qëndroi disa ditë në spital, për t’u rikuperuar.
  Kevin Qoku
  Kevin Qoku, 11-vjeçari, i cili sakrifikon fëmijërinë e tij, duke punuar sadopak për të siguruar para për librat e shkollës dhe familjen e tij. Kevin u zgjodh nga shqiptarët Heroi i Muajit Gusht, si heroi i vetvetes dhe familjes duke dhënë shembullin e sakrificës dhe punës së ndershme për të arritur qëllimet në jetë.
  Fogerti
  Fogerti, heroi i muajit Shtator, është djali që nxorri nga makina të aksidentuarin në zonën e Selitës, në Tiranë. Ai nuk u mendua dy herë për të hequr xhamin e përparmë dhe për të nxjerrë nga automjeti burrin, që kishte marrë goditje në kokë.
  Aleks Vishaj
  Aleks Vishaj, i riu emigrant, i cili u shpall heroi i muajit Tetor nga shqiptarët. Ai mblodhi më shumë se 300 mijë euro për të shpëtuar jetën e një 20-vjeçari shkodran, i cili ishte aksidentuar, ditë më parë me makinë. Vishaj ka qëndruar 33 orë zgjuar për të arritur këtë shifër nga dhuratat në Tik-Tok.
  Rabie Koçi
  Rabie Koçi, heroina e muajit Nëntor, zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Nënë Fatimeja
  Nënë Fatimeja, heroina e muajit Dhjetor, e cila, pas humbjes së vajzës, ia dedikon jetën e saj përkujdesjes për qentë dhe macet e rrugës. Ajo ushqen dhe kujdeset per dhjetra qenë edhe mace. Pavarësisht, terrorit të policisë për t’i larguar nga banesa, ajo ende vazhdon të mbledhë ushqim për qentë dhe macet.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit