“I dashuri im është më i madh, më i pasur dhe më i arsimuar se unë. A duhet të martohem me të?”

Shkruar nga: Y Pepa | Publikuar më: 28.12.2022, 18:00

Një vajzë është në dilemë nëse i dashuri i saj aktual është i duhuri me të cilin duhet të kurorëzojë lidhjen në martesë, për shkak të diferencës së moshës, por mbi të gjitha për faktin se i përkasin shtresave të ndryshme ekonomike.

Vajza: Unë jam duke u takuar me të dashurin tim prej 10 muash. Ai është një njeri mbështetës dhe i dashur, madje më ndihmon me qëllimet e mia në karrierë. Kemi një diferencë moshe 13-vjeçare dhe gjendja ekonomike jona është e ndryshme. Prindërit e tij janë mjaft mirë nha ekonomia, ndërsa të mitë jo. Ai u rrit me një shtëpi pushimi, në stilin e jetesës së të pasurve, kurse unë jo.

Ky nuk do të ishte një problem në fakt, por ai flet për njerëz të pasur dhe arsimim shumë të lartë, duke e ditur plotësisht se nuk është diçka që unë e kuptoj ose nuk është pjesë e botes se nga vij. Po krijon pasiguri brenda meje pjesërisht sepse kam gjëra për të punuar në rrugën time të karrierës dhe më mungon edhe një diplomë kolegji.

Në tre muajt e fundit ka pasur dy raste kur unë kam qenë haptazi e vrazhdë me gratë, me të cilat ai është miqësor. Më bëri të mos ndihesha rehat dhe u bëra xheloze.

Ai tha pas njërit prej dy rasteve, “Unë nuk do të martohem me ty”, duke iu referuar këtu sjelljes time. Ne patëm diskutime të gjata dhe biseda e ndarjes u shmang. Ai dukej se kishte ndryshuar mendje, por ende nuk jam e sigurt nëse kjo është rruga e duhur e jetës për mua.

Dua martesë në dy vitet e ardhshme. Dhe ai e di se kjo do të kërkonte një angazhim në gjashtë muajt e ardhshëm. Unë kam qenë e qartë. Martesa dhe dy fëmijë janë të panegociueshme për mua. Ai është 45 vjeç dhe nuk është martuar kurrë. Unë mendoj se ai është vetëm sepse ka zgjedhur gratë e gabuara gjatë rrugës. Ideja e fëmijëve nuk është shumë tërheqëse për të dhe asnjëherë nuk ka qenë prioritet. Por ai thotë se do ta bënte në kohën e duhur.

Unë jam e dashuruar me të, por nuk jam e sigurt se është ai personi me të cilin duhet të martohem. Çfarë mendoni ju?

Ekspertja Annalisa Barbieri: Është mirë që e dini se çfarë dëshironi. Por le të kthehemi pak. Kur jemi të pasigurt, shqetësohemi dhe ndonjëherë mendojmë se përgjigja ndaj këtyre ndjesive është t'i themi gjërat në terma absolute, sepse "ndoshta" nuk e japin atë ndjenjën e sigurisë. Ndjej se po e bën këtë me propozimin tënd "të panegociueshëm", martesën, dy fëmijët.

Shkova te psikoterapisti psikoanalitik Dr Poul Rohleder, i cili zbuloi një pasiguri themelore dhe që ju mendoni se "nëse martoheni gjithçka do të jetë mirë, se do të merrni gjithçka që dëshironi". Por a do të jetë kështu? Lista juaj e kontrollit ishte për gjërat materiale. Po ndjenjat dhe emocionet?

Ndoshta ju e shihni atë si të aftë të sigurojë gjërat që mendoni se ju mungojnë. Por pyes veten nëse pas fejesës dhe dasmës dhe baby shower-it (nëse mund të keni fëmijë – nuk ka garanci) pasiguritë tuaja do të jenë ende aty, nëse nuk i trajtoni ato.

"Sepse në të vërtetë pyetjet që duhet të bëni, nuk janë aq shumë ato [gjërat materiale] që mund t'ju japë i dashuri juaj, por me çfarë marrëdhënie do të keni? Cila është cilësia e marrëdhënies suaj? Një martesë solide është ajo me një lidhje emocionale”, tha Dr Rohleder.

Këto janë gjërat që do të ofrojnë një pjesë të sigurisë që ju duket se keni nevojë. Jo varkat dhe festat dhe njerëzit e lartë, megjithëse mund të jenë argëtues për një kohë.

Kishte diçka të re në letrën tuaj. Ashtu si një vajzë e vogël që bën një listë të gjërave që dëshiron para se të arrijë një moshë të caktuar. Ndjenja ime është se ndoshta keni pasur mungesë sigurie rreth jush duke u rritur, gjë që ju bën të kuptoni gjëra në dukje të besueshme dhe të prekshme.

Ndërkohë flisni me të dashurin tuaj dhe zbuloni se kush jeni të dy në çift, pa bërë kërkesa. Kanë kaluar vetëm 10 muaj.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I VITIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Anri Kashiku
  Anri Kashiku është heroi, vetëm 18 vjeç, i cili humbi jetën në det, pasi u fut të shpëtonte vëllain dhe shokun e tij. Pasi arriti t’i shpëtonte këta, ai nuk mundi të dilte në breg, duke humbur jetën tragjikisht.
  Granit Xhaka
  Granit Xhaka ishte kryefjala e Botërorit në Katar, përsa i përket shqiptarëve, pasi futbollisti me origjinë shqiptare, që luan për Zvicrën, mbrojti mirë veten dhe origjinën e tij, në sfidën me Serbinë. Reagimi i tij në atë ndeshje u shpërnda, pothuajse nga të gjithë shqiptarët dhe fitorja e Zvicrës derdhi në rrugët e shumë qyteteve të Europës mijëra shqiptarë.
  Marin Mema
  Marin Mema, gazetari patritot, i cili dita-ditës, jo vetëm raporton, por ‘lufton’ për të vërtetën e historisë shqiptare. Gjithashtu, ai është një nga emrat, që ka bërë shumë për të prekurit nga tërmeti.
  Elvis Naçi
  Elvis Naçi, imami bamirës, i cili çdo vit bën shumë më shumë për shqiptarët, duke i ardhur në ndihmë me fondacionin e tij. Finalizimi i banesave për të prekurit nga tërmeti në Thumanë, është vetëm një nga veprat e mira, por janë me qindra raste, për të cilat ai angazhohet personalisht për t’i ndihmuar.
  Luiza Gega
  Luiza Gega, atletja shqiptare, e cila krenoi gjithë kombin, duke u bërë kampione e Europës në garat e atletikës për 3 mijë metra. Pas garës ajo mbajti gjatë gjithë kohës flamurin kuqezi, duke i treguar Europës se Shqipëria ka potencial të madh.
  Robert Neçaj
  Robert Neçaj, roja bregdetare, i cili, pasi shpëtoi motër e vëlla, pati lëndime të rënda për veten. Ai qëndroi disa ditë në spital, për t’u rikuperuar.
  Kevin Qoku
  Kevin Qoku, 11-vjeçari, i cili sakrifikon fëmijërinë e tij, duke punuar sadopak për të siguruar para për librat e shkollës dhe familjen e tij. Kevin u zgjodh nga shqiptarët Heroi i Muajit Gusht, si heroi i vetvetes dhe familjes duke dhënë shembullin e sakrificës dhe punës së ndershme për të arritur qëllimet në jetë.
  Fogerti
  Fogerti, heroi i muajit Shtator, është djali që nxorri nga makina të aksidentuarin në zonën e Selitës, në Tiranë. Ai nuk u mendua dy herë për të hequr xhamin e përparmë dhe për të nxjerrë nga automjeti burrin, që kishte marrë goditje në kokë.
  Aleks Vishaj
  Aleks Vishaj, i riu emigrant, i cili u shpall heroi i muajit Tetor nga shqiptarët. Ai mblodhi më shumë se 300 mijë euro për të shpëtuar jetën e një 20-vjeçari shkodran, i cili ishte aksidentuar, ditë më parë me makinë. Vishaj ka qëndruar 33 orë zgjuar për të arritur këtë shifër nga dhuratat në Tik-Tok.
  Rabie Koçi
  Rabie Koçi, heroina e muajit Nëntor, zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Nënë Fatimeja
  Nënë Fatimeja, heroina e muajit Dhjetor, e cila, pas humbjes së vajzës, ia dedikon jetën e saj përkujdesjes për qentë dhe macet e rrugës. Ajo ushqen dhe kujdeset per dhjetra qenë edhe mace. Pavarësisht, terrorit të policisë për t’i larguar nga banesa, ajo ende vazhdon të mbledhë ushqim për qentë dhe macet.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit