Studimi/ Alienët nuk na kanë kontaktuar ende, sepse s’kanë gjetur në tokë “shenja inteligjence” 

Shkruar nga: Y Pepa | Publikuar më: 26.12.2022, 19:32

Një studim i publikuar së fundmi tregon se alienët nuk e vizitojnë, apo nuk tentojnë të komunikojnë me planetin tokë sepse nuk kanë gjetur në të “shenja inteligjence”.

Sipas arXiv, njeriu dërgon sinjale radio në hapësirë që prej viteve 1930-të, por kjo përsëri mund të mos jetë shumë kohe e gjatë, që ato të merren si mesazh nga raca të tjera apo e ne të marrin përgjigje prej tyre.

Fizikanti Amri Wandel, i Universitetit Hebre të Jerusalem, shkruante në studim se duhet të shumë kohë që ndonjë mesazh i dërguar nga alienët të mbërrijë në tokë. Kryesisht vetëm yje më pak se 50 vite-dritë larg, mund të dërgojnë sinjalin e tyre drejt tokës.

Kështu që shumë studiues sugjerojnë se mund të mos ketë jetë aliene brenda distancës 50 vite dritë nga toka, ndërsa të tjerë thonë se alienët ‘presin avancimet teknologjike të njeriut’ për t’i arritur ata.

Megjithatë Wandel thotë se nuk përjashtohet ekzistenca e civilizimeve të tjera:

“Meqenëse radio-sfera zgjerohet me kalimin e kohës, kështu ndodh dhe me mundësinë e kontakteve. Epoka e Kontaktit përkufizohet si koha e nisjes së radio-transmetimeve kur shtohen gjasat e kontakteve me alienët. Por vetëm nëse këto civilizime janë të shumta Epoka e Kontaktit mund të funksionojë me valët e transmetimeve radio. Kjo mund të vijë sepse civilizimet mund të mos jenë të afta të komunikojnë me njëra-tjetrën, përveç rastit kur jetëgjatësia e sinjaleve të tyre të komunikimit të jetë të paktën disa mijëra vjet”, tha ai.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
PERSONAZHI I VITIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Anri Kashiku
  Anri Kashiku është heroi, vetëm 18 vjeç, i cili humbi jetën në det, pasi u fut të shpëtonte vëllain dhe shokun e tij. Pasi arriti t’i shpëtonte këta, ai nuk mundi të dilte në breg, duke humbur jetën tragjikisht.
  Granit Xhaka
  Granit Xhaka ishte kryefjala e Botërorit në Katar, përsa i përket shqiptarëve, pasi futbollisti me origjinë shqiptare, që luan për Zvicrën, mbrojti mirë veten dhe origjinën e tij, në sfidën me Serbinë. Reagimi i tij në atë ndeshje u shpërnda, pothuajse nga të gjithë shqiptarët dhe fitorja e Zvicrës derdhi në rrugët e shumë qyteteteve të Europës mijëra shqiptarë.
  Marin Mema
  Marin Mema, gazetari patritot, i cili dita-ditës, jo vetëm raporton, por ‘lufton’ për të vërtetën e historisë shqiptare. Gjithashtu, ai është një nga emrat, që ka bërë shumë për të prekurit nga tërmeti.
  Elvis Naçi
  Elvis Naçi, imami bamirës, i cili çdo vit bën shumë më shumë për shqiptarët, duke i ardhur në ndihmë me fondacionin e tij. Finalizimi i banesave për të prekurit nga tërmeti në Thumanë, është vetëm një nga veprat e mira, por janë me qindra raste, për të cilat ai angazhohet personalisht për t’i ndihmuar.
  Luiza Gega
  Luiza Gega, atletja shqiptare, e cila krenoi gjithë kombin, duke u bërë kampione e Europës në garat e atletikës për 3 mijë metra. Pas garës ajo mbajti gjatë gjithë kohës flamurin kuqezi, duke i treguar Europës se Shqipëria ka potencial të madh.
  Robert Neçaj
  Robert Neçaj, roja bregdetare, i cili, pasi shpëtoi motër e vëlla, pati lëndime të rënda për veten. Ai qëndroi disa ditë në spital, për t’u rikuperuar.
  Kevin Qoku
  Kevin Qoku, 11-vjeçari, i cili sakrifikon fëmijërinë e tij, duke punuar sadopak për të siguruar para për librat e shkollës dhe familjen e tij. Kevin u zgjodh nga shqiptarët Heroi i Muajit Gusht, si heroi i vetvetes dhe familjes duke dhënë shembullin e sakrificës dhe punës së ndershme për të arritur qëllimet në jetë.
  Fogerti
  Fogerti, heroi i muajit Shtator, është djali që nxorri nga makina të aksidentuarin në zonën e Selitës, në Tiranë. Ai nuk u mendua dy herë për të hequr xhamin e përparmë dhe për të nxjerrë nga automjeti burrin, që kishte marrë goditje në kokë.
  Aleks Vishaj
  Aleks Vishaj, i riu emigrant, i cili u shpall heroi i muajit Tetor nga shqiptarët. Ai mblodhi më shumë se 300 mijë euro për të shpëtuar jetën e një 20-vjeçari shkodran, i cili ishte aksidentuar, ditë më parë me makinë. Vishaj ka qëndruar 33 orë zgjuar për të arritur këtë shifër nga dhuratat në Tik-Tok.
  Rabie Koçi
  Rabie Koçi, heroina e muajit Nëntor, zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Nënë Fatimeja
  Nënë Fatimeja, heroina e muajit Dhjetor, e cila, pas humbjes së vajzës, ia dedikon jetën e saj përkujdesjes për qentë dhe macet e rrugës. Ajo ushqen dhe kujdeset per dhjetra qenë edhe mace. Pavarësisht, terrorit të policisë për t’i larguar nga banesa, ajo ende vazhdon të mbledhë ushqim për qentë dhe macet.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit