Të varur “për bukën e gojës” nga Serbia e Rusia, përse dështoi sërish mbjellja e grurit në Shqipëri?

Shkruar nga: A Koci | Publikuar më: 25.12.2022, 18:33

Në afro 10 muaj luftë me Ukrainën, Rusia tregoi se së paku mund të "kërcënojë" botën me furnizimin me gas dhe me grurë. Ndikim për këtë pati edhe Shqipëria, e cila prej vitesh është e varur nga Rusia për furnizimin me grurë. Pas Rusisë, Shqipëria i shtrin dorë për grurë edhe Serbisë, pasi nuk është në gjendje të mbulojë të gjitha nevojat për popullatën. Një konflikt mjaftoi që Rusia dhe aleatja e saj, Serbia, të mbyllin hambërët për Shqipërinë. Po përse dështojnë skemat e qeverisë për të nxitur mbjelljen e grurit?

Së pari, qeveria shqiptare ofroi një shumë qesharake prej 300 mijë lekë të vjetra për hektarë për mbjelljen e grurit. Këtë subvencion e përfituan vetëm 3500 fermerë në gjithë vendin, ndërkohë që vetëm në Lushnje e Divjakë aplikuan mbi 10 mijë fermerë. Me këto para, maksimumi që mund të bënte një fermer ishte punimi i tokës me traktor. Një dynym tokë punohet me plyk mesatarisht me 15 mijë lekë të vjetra, me 15 mijë lekë të vjetra po ashtu frezohet dhe kaq mjafton që për 1 hektarë tokë, paratë që ofron qeveria të shërbejnë vetëm për bërjen e tokës gati.

Këtë vit plehrat kimike u shtrenjtuan shumë dhe fermerët nuk patën mundësi të blinin sipas sasisë që kërkon një prodhim bujqësor. Në mbjelljen e grurit qeveria nuk siguroi para të mjaftueshme për plehrim, blerjen e farës, apo shërbimet e tjera. Nga viti në vit, sipërfaqet e mbjella me grurë po bien në Shqipëri pasi edhe fabrikat e miellit në vendin tonë furnizohen me grurë serb e rus.

Në vit Shqipëria prodhon mesatarisht 235 mijë tonë grurë, dhe importon mesatarisht 250 mijë tonë nga Serbia, Rusia dhe vende të tjera. Kosova një vend më i vogël se Shqipëria, arrinë të prodhojë rreth 275 mijë tonë grurë në vit, dhe për fermerët qeveria ofron rreth 600 euro për çdo hektarë të mbjell. Qartazi, për shumë vite duket se Shqipëria do t'i mbajë sytë nga Rusia dhe Serbia për të siguruar "bukën e gojës".

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
PERSONAZHI I VITIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Anri Kashiku
  Anri Kashiku është heroi, vetëm 18 vjeç, i cili humbi jetën në det, pasi u fut të shpëtonte vëllain dhe shokun e tij. Pasi arriti t’i shpëtonte këta, ai nuk mundi të dilte në breg, duke humbur jetën tragjikisht.
  Granit Xhaka
  Granit Xhaka ishte kryefjala e Botërorit në Katar, përsa i përket shqiptarëve, pasi futbollisti me origjinë shqiptare, që luan për Zvicrën, mbrojti mirë veten dhe origjinën e tij, në sfidën me Serbinë. Reagimi i tij në atë ndeshje u shpërnda, pothuajse nga të gjithë shqiptarët dhe fitorja e Zvicrës derdhi në rrugët e shumë qyteteteve të Europës mijëra shqiptarë.
  Marin Mema
  Marin Mema, gazetari patritot, i cili dita-ditës, jo vetëm raporton, por ‘lufton’ për të vërtetën e historisë shqiptare. Gjithashtu, ai është një nga emrat, që ka bërë shumë për të prekurit nga tërmeti.
  Elvis Naçi
  Elvis Naçi, imami bamirës, i cili çdo vit bën shumë më shumë për shqiptarët, duke i ardhur në ndihmë me fondacionin e tij. Finalizimi i banesave për të prekurit nga tërmeti në Thumanë, është vetëm një nga veprat e mira, por janë me qindra raste, për të cilat ai angazhohet personalisht për t’i ndihmuar.
  Luiza Gega
  Luiza Gega, atletja shqiptare, e cila krenoi gjithë kombin, duke u bërë kampione e Europës në garat e atletikës për 3 mijë metra. Pas garës ajo mbajti gjatë gjithë kohës flamurin kuqezi, duke i treguar Europës se Shqipëria ka potencial të madh.
  Robert Neçaj
  Robert Neçaj, roja bregdetare, i cili, pasi shpëtoi motër e vëlla, pati lëndime të rënda për veten. Ai qëndroi disa ditë në spital, për t’u rikuperuar.
  Kevin Qoku
  Kevin Qoku, 11-vjeçari, i cili sakrifikon fëmijërinë e tij, duke punuar sadopak për të siguruar para për librat e shkollës dhe familjen e tij. Kevin u zgjodh nga shqiptarët Heroi i Muajit Gusht, si heroi i vetvetes dhe familjes duke dhënë shembullin e sakrificës dhe punës së ndershme për të arritur qëllimet në jetë.
  Fogerti
  Fogerti, heroi i muajit Shtator, është djali që nxorri nga makina të aksidentuarin në zonën e Selitës, në Tiranë. Ai nuk u mendua dy herë për të hequr xhamin e përparmë dhe për të nxjerrë nga automjeti burrin, që kishte marrë goditje në kokë.
  Aleks Vishaj
  Aleks Vishaj, i riu emigrant, i cili u shpall heroi i muajit Tetor nga shqiptarët. Ai mblodhi më shumë se 300 mijë euro për të shpëtuar jetën e një 20-vjeçari shkodran, i cili ishte aksidentuar, ditë më parë me makinë. Vishaj ka qëndruar 33 orë zgjuar për të arritur këtë shifër nga dhuratat në Tik-Tok.
  Rabie Koçi
  Rabie Koçi, heroina e muajit Nëntor, zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Nënë Fatimeja
  Nënë Fatimeja, heroina e muajit Dhjetor, e cila, pas humbjes së vajzës, ia dedikon jetën e saj përkujdesjes për qentë dhe macet e rrugës. Ajo ushqen dhe kujdeset per dhjetra qenë edhe mace. Pavarësisht, terrorit të policisë për t’i larguar nga banesa, ajo ende vazhdon të mbledhë ushqim për qentë dhe macet.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit