Mund të zbuloni nëse partneri ju tradhëton nëpërmjet kësaj paisjeje që mund ta keni në shtëpi!

Shkruar nga: Y Pepa | Publikuar më: 23.12.2022, 17:42

Ju ka bërë prshtypje që kur keni pasur telefonin pranë dhe keni diskutuar për vende ku doni të shkoni, ushqime që doni të konsumoni apo veshje që doni të blini, pas pak kohësh në rrjetet tuaja sociale ju kanë dalë sugjerime të shumta?

Por një vajzë ka shkuar më tej. Ka mundur të zbulojë tradhëtinë e partnerit, tashmë ish-partnerit në fakt.

Jessica Lowman ngarkoi një video në Tik Tok, në të cilën ajo zbuloi se si e kuptoi se partneri i saj po e tradhtonte. Në video shohim vajzën duke folur për asistentin virtual që ka në shtëpi dhe sesi zbuloi tradhtinë përmes tij.

Kjo është Alexa e Amazon. Ajo është një altoparlant që pranon komanda të thjeshta nga përdoruesi dhe i ekzekuton ato. Ndër funksionet e tjera të saj është edhe një tjetër, për të cilin pak njerëz dinë. Pajisja mund të regjistrojë biseda kur përdoruesit janë afër saj.

Dhe kështu Xhesika zbuloi se partneri i saj po sillte në shtëpi një grua tjetër ndërsa ajo nuk ndodhej aty. Ndërsa redaktonte historinë e saj në aplikacionin amazon për Alexa, Jessica hasi një bisedë për të cilën ajo nuk ishte në dijeni. Kur dëgjoi regjistrimet u trondit, pasi partneri i saj po fliste me një grua të panjohur.

Kështu kuptova se ish-i im po më tradhtonte. Unë as nuk e dija që Alexa mund t'i regjistronte këto biseda”, ka shkruar vajza në mbishkrimin e videos dhe shumë nga ndjekësit e saj theksuan se nuk ishin në dijeni të kësaj veçorie. Të tjerë, megjithatë, pranuan se kështu mësuan edhe për tradhtinë në lidhjen e tyre.

Të gjithë do të blejnë Alexa për Krishtlindje”, shkroi me humor një përdorues.

“Pikërisht kështu kuptova se im shoq po më tradhtonte, shkruante një tjetër.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
PERSONAZHI I VITIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Anri Kashiku
  Anri Kashiku është heroi, vetëm 18 vjeç, i cili humbi jetën në det, pasi u fut të shpëtonte vëllain dhe shokun e tij. Pasi arriti t’i shpëtonte këta, ai nuk mundi të dilte në breg, duke humbur jetën tragjikisht.
  Granit Xhaka
  Granit Xhaka ishte kryefjala e Botërorit në Katar, përsa i përket shqiptarëve, pasi futbollisti me origjinë shqiptare, që luan për Zvicrën, mbrojti mirë veten dhe origjinën e tij, në sfidën me Serbinë. Reagimi i tij në atë ndeshje u shpërnda, pothuajse nga të gjithë shqiptarët dhe fitorja e Zvicrës derdhi në rrugët e shumë qyteteteve të Europës mijëra shqiptarë.
  Marin Mema
  Marin Mema, gazetari patritot, i cili dita-ditës, jo vetëm raporton, por ‘lufton’ për të vërtetën e historisë shqiptare. Gjithashtu, ai është një nga emrat, që ka bërë shumë për të prekurit nga tërmeti.
  Elvis Naçi
  Elvis Naçi, imami bamirës, i cili çdo vit bën shumë më shumë për shqiptarët, duke i ardhur në ndihmë me fondacionin e tij. Finalizimi i banesave për të prekurit nga tërmeti në Thumanë, është vetëm një nga veprat e mira, por janë me qindra raste, për të cilat ai angazhohet personalisht për t’i ndihmuar.
  Luiza Gega
  Luiza Gega, atletja shqiptare, e cila krenoi gjithë kombin, duke u bërë kampione e Europës në garat e atletikës për 3 mijë metra. Pas garës ajo mbajti gjatë gjithë kohës flamurin kuqezi, duke i treguar Europës se Shqipëria ka potencial të madh.
  Robert Neçaj
  Robert Neçaj, roja bregdetare, i cili, pasi shpëtoi motër e vëlla, pati lëndime të rënda për veten. Ai qëndroi disa ditë në spital, për t’u rikuperuar.
  Kevin Qoku
  Kevin Qoku, 11-vjeçari, i cili sakrifikon fëmijërinë e tij, duke punuar sadopak për të siguruar para për librat e shkollës dhe familjen e tij. Kevin u zgjodh nga shqiptarët Heroi i Muajit Gusht, si heroi i vetvetes dhe familjes duke dhënë shembullin e sakrificës dhe punës së ndershme për të arritur qëllimet në jetë.
  Fogerti
  Fogerti, heroi i muajit Shtator, është djali që nxorri nga makina të aksidentuarin në zonën e Selitës, në Tiranë. Ai nuk u mendua dy herë për të hequr xhamin e përparmë dhe për të nxjerrë nga automjeti burrin, që kishte marrë goditje në kokë.
  Aleks Vishaj
  Aleks Vishaj, i riu emigrant, i cili u shpall heroi i muajit Tetor nga shqiptarët. Ai mblodhi më shumë se 300 mijë euro për të shpëtuar jetën e një 20-vjeçari shkodran, i cili ishte aksidentuar, ditë më parë me makinë. Vishaj ka qëndruar 33 orë zgjuar për të arritur këtë shifër nga dhuratat në Tik-Tok.
  Rabie Koçi
  Rabie Koçi, heroina e muajit Nëntor, zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Nënë Fatimeja
  Nënë Fatimeja, heroina e muajit Dhjetor, e cila, pas humbjes së vajzës, ia dedikon jetën e saj përkujdesjes për qentë dhe macet e rrugës. Ajo ushqen dhe kujdeset per dhjetra qenë edhe mace. Pavarësisht, terrorit të policisë për t’i larguar nga banesa, ajo ende vazhdon të mbledhë ushqim për qentë dhe macet.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit