“Kam provuar gjithçka, por nuk kam kaluar kurrë në orgazmë! Çfarë duhet të bëj?”

Shkruar nga: Y Pepa | Publikuar më: 22.12.2022, 17:40

Ta çosh një grua në orgazëm nuk është e lehtë. Bëhet edhe më e vështirë nëse kjo grua është abuzuar në të kaluarën. Edhe pse, siç pranuan disa çifte në sondazh, orgazma nuk është pjesa më e rëndësishme e një jete të mirë seksuale, një grua është thellësisht e shqetësuar nga fakti se ajo kurrë nuk ka qenë në gjendje të arrijë kulmin gjatë gjithë jetës së saj aktive seksuale. Ajo shkroi shqetësimet e saj dhe kërkoi ndihmën e një psikoterapisteje të specializuar për çrregullimet seksuale, Pamela Stephenson Connolly.

Pyetja: Unë jam 38 vjeçe, e martuar dhe nuk kam përjetuar kurrë orgazëm. As vetëm dhe as me partner. Kam provuar gjithçka: ndihma, teknika të ndryshme, viagra, kam parë pornografi, luajtje me role, kam ndryshuar partnerë, kam medituar, kam ndjekur seanca me ekspertë. Asgjë. Ndjehem sikur kam ezauruar çdo mundësi dhe çdo zgjidhje që kisha.

Kur ia përmenda këtë partnerëve të mi në të kaluarën dhe burrit tim, ata e kishin të vështirë të kuptonin se si kam dëshirë seksuale dhe kënaqësi, por nuk arrij kurrë në orgazmë. Disa ishin shumë të zhgënjyer, ndërsa reagimet e të tjerëve më bënë të ndihesha në siklet. Unë jam abuzuar seksualisht si fëmijë dhe kam punuar shumë me psikologë dhe psikiatër për këtë. Nuk mendoj se kjo traumë më prek mua në jetën time të përditshme, por nuk mund të mendoj për ndonjë gjë tjetër që vazhdimisht e bën trupin tim të ndalojë së shijuari një moment të caktuar.

Përgjigja e ekspertit: Unë supozoj se nuk po merrni asnjë ilaç që ndikon në jetën tuaj seksuale. Është e admirueshme se sa mirë e keni përballuar traumën tuaj deri më tani dhe se si e kuptoni se ajo ka ndikuar tek ju si në moshën madhore të hershme ashtu edhe tani. Megjithatë, ekziston një hap shumë i vogël që duhet të bëni ende. Të gjeni një mënyrë për t'i lejuar vetes të qëndroni të lidhur me ndjenjat e këndshme të krijuara me partnerin tuaj. Kjo mund të bëhet, megjithëse për ta bërë këtë mund t'ju duhet ndihma e një specialisti të marrëdhënieve seksuale me përvojë në këto trauma. Ju meritoni të çliroheni nga ky abuzim dhe mund ta bëni.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
PERSONAZHI I VITIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Anri Kashiku
  Anri Kashiku është heroi, vetëm 18 vjeç, i cili humbi jetën në det, pasi u fut të shpëtonte vëllain dhe shokun e tij. Pasi arriti t’i shpëtonte këta, ai nuk mundi të dilte në breg, duke humbur jetën tragjikisht.
  Granit Xhaka
  Granit Xhaka ishte kryefjala e Botërorit në Katar, përsa i përket shqiptarëve, pasi futbollisti me origjinë shqiptare, që luan për Zvicrën, mbrojti mirë veten dhe origjinën e tij, në sfidën me Serbinë. Reagimi i tij në atë ndeshje u shpërnda, pothuajse nga të gjithë shqiptarët dhe fitorja e Zvicrës derdhi në rrugët e shumë qyteteteve të Europës mijëra shqiptarë.
  Marin Mema
  Marin Mema, gazetari patritot, i cili dita-ditës, jo vetëm raporton, por ‘lufton’ për të vërtetën e historisë shqiptare. Gjithashtu, ai është një nga emrat, që ka bërë shumë për të prekurit nga tërmeti.
  Elvis Naçi
  Elvis Naçi, imami bamirës, i cili çdo vit bën shumë më shumë për shqiptarët, duke i ardhur në ndihmë me fondacionin e tij. Finalizimi i banesave për të prekurit nga tërmeti në Thumanë, është vetëm një nga veprat e mira, por janë me qindra raste, për të cilat ai angazhohet personalisht për t’i ndihmuar.
  Luiza Gega
  Luiza Gega, atletja shqiptare, e cila krenoi gjithë kombin, duke u bërë kampione e Europës në garat e atletikës për 3 mijë metra. Pas garës ajo mbajti gjatë gjithë kohës flamurin kuqezi, duke i treguar Europës se Shqipëria ka potencial të madh.
  Robert Neçaj
  Robert Neçaj, roja bregdetare, i cili, pasi shpëtoi motër e vëlla, pati lëndime të rënda për veten. Ai qëndroi disa ditë në spital, për t’u rikuperuar.
  Kevin Qoku
  Kevin Qoku, 11-vjeçari, i cili sakrifikon fëmijërinë e tij, duke punuar sadopak për të siguruar para për librat e shkollës dhe familjen e tij. Kevin u zgjodh nga shqiptarët Heroi i Muajit Gusht, si heroi i vetvetes dhe familjes duke dhënë shembullin e sakrificës dhe punës së ndershme për të arritur qëllimet në jetë.
  Fogerti
  Fogerti, heroi i muajit Shtator, është djali që nxorri nga makina të aksidentuarin në zonën e Selitës, në Tiranë. Ai nuk u mendua dy herë për të hequr xhamin e përparmë dhe për të nxjerrë nga automjeti burrin, që kishte marrë goditje në kokë.
  Aleks Vishaj
  Aleks Vishaj, i riu emigrant, i cili u shpall heroi i muajit Tetor nga shqiptarët. Ai mblodhi më shumë se 300 mijë euro për të shpëtuar jetën e një 20-vjeçari shkodran, i cili ishte aksidentuar, ditë më parë me makinë. Vishaj ka qëndruar 33 orë zgjuar për të arritur këtë shifër nga dhuratat në Tik-Tok.
  Rabie Koçi
  Rabie Koçi, heroina e muajit Nëntor, zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Nënë Fatimeja
  Nënë Fatimeja, heroina e muajit Dhjetor, e cila, pas humbjes së vajzës, ia dedikon jetën e saj përkujdesjes për qentë dhe macet e rrugës. Ajo ushqen dhe kujdeset per dhjetra qenë edhe mace. Pavarësisht, terrorit të policisë për t’i larguar nga banesa, ajo ende vazhdon të mbledhë ushqim për qentë dhe macet.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit