Rrugët plot me të pastrehë, Erion Veliaj i jep 700 milionë Hekuran Hoxhës për shkollë biçikletash

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 14.12.2022, 18:52

Tirana përveçse qyteti europian i sportit me pengesa sa herë bie pak shi, është gjithashtu edhe qyteti i paradokseve të mëdha. Përditë në redaksinë e Joq Albania vijnë foto nga persona të pastrehë që flenë në rrugë të ndryshme të Tiranës natën dhe në të ftohtë.

Por në vend që Veliaj me shokë të marrin masa e t’i japin zgjidhje kësaj situate duke strehuar këta njerëz të pafat, ai harxhon qindra mijëra euro në tendera tepër të dyshimtë. Kështu rezulton se Lal Velisë i ka shkrepur në mendje që të ndërtojë me paratë e qytetarëve të Tiranës një shkollë për të mësuar biçikletat.

Kjo shkollë është konceptuar për fëmijët e grup moshave 7-10 vjeç. Çudia qëndron në faktin se të gjithë fëmijët deri më sot biçikletën e kanë mësuar me ndihmën e prindërve nëpër cepat e pallateve ende të pazëna nga betoni.

Natyrisht ky mësim është dhënë falas dhe me shumë dashuri nga prindërit për fëmijët e tyre. Por tani Veliaj dëshiron të harxhojë mbi 700 milionë lekë të vjetra me TVSH për ta kthyer mësimin e biçikletës në shkollë. Përtej paradokseve të shumta të ngritura më sipër, tenderi në vetvete është një paradoks i madh.

Themi kështu pasi mënyra e realizimit të tij është tepër e dyshimtë, tipike e tenederave që organizon tashmë prej vitesh Bashkia Tiranë. Kështu duke shfletuar dokumentat e kësaj procedure shikohet se në të ashtuquajturën garë kanë marrë pjesë 12 operatorë ekonomikë nga të cilët 3 kanë ofruar oferta më të ulëta sesa fituesi.

Mjafton të përmendim se diferenca mes fituesit që Veliaj ka shpallur, me kompaninë që ka ofruar vlerën më të ulët nga të gjithë, është jo pak por plot 150 milionë lekë të vjetra me TVSH. Veliaj ka shpallur fituese firmën NG STRUCTURES në pronësi të shtetasit Hekuran Hoxha.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
PERSONAZHI I VITIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Anri Kashiku
  Anri Kashiku është heroi, vetëm 18 vjeç, i cili humbi jetën në det, pasi u fut të shpëtonte vëllain dhe shokun e tij. Pasi arriti t’i shpëtonte këta, ai nuk mundi të dilte në breg, duke humbur jetën tragjikisht.
  Granit Xhaka
  Granit Xhaka ishte kryefjala e Botërorit në Katar, përsa i përket shqiptarëve, pasi futbollisti me origjinë shqiptare, që luan për Zvicrën, mbrojti mirë veten dhe origjinën e tij, në sfidën me Serbinë. Reagimi i tij në atë ndeshje u shpërnda, pothuajse nga të gjithë shqiptarët dhe fitorja e Zvicrës derdhi në rrugët e shumë qyteteteve të Europës mijëra shqiptarë.
  Marin Mema
  Marin Mema, gazetari patritot, i cili dita-ditës, jo vetëm raporton, por ‘lufton’ për të vërtetën e historisë shqiptare. Gjithashtu, ai është një nga emrat, që ka bërë shumë për të prekurit nga tërmeti.
  Elvis Naçi
  Elvis Naçi, imami bamirës, i cili çdo vit bën shumë më shumë për shqiptarët, duke i ardhur në ndihmë me fondacionin e tij. Finalizimi i banesave për të prekurit nga tërmeti në Thumanë, është vetëm një nga veprat e mira, por janë me qindra raste, për të cilat ai angazhohet personalisht për t’i ndihmuar.
  Luiza Gega
  Luiza Gega, atletja shqiptare, e cila krenoi gjithë kombin, duke u bërë kampione e Europës në garat e atletikës për 3 mijë metra. Pas garës ajo mbajti gjatë gjithë kohës flamurin kuqezi, duke i treguar Europës se Shqipëria ka potencial të madh.
  Robert Neçaj
  Robert Neçaj, roja bregdetare, i cili, pasi shpëtoi motër e vëlla, pati lëndime të rënda për veten. Ai qëndroi disa ditë në spital, për t’u rikuperuar.
  Kevin Qoku
  Kevin Qoku, 11-vjeçari, i cili sakrifikon fëmijërinë e tij, duke punuar sadopak për të siguruar para për librat e shkollës dhe familjen e tij. Kevin u zgjodh nga shqiptarët Heroi i Muajit Gusht, si heroi i vetvetes dhe familjes duke dhënë shembullin e sakrificës dhe punës së ndershme për të arritur qëllimet në jetë.
  Fogerti
  Fogerti, heroi i muajit Shtator, është djali që nxorri nga makina të aksidentuarin në zonën e Selitës, në Tiranë. Ai nuk u mendua dy herë për të hequr xhamin e përparmë dhe për të nxjerrë nga automjeti burrin, që kishte marrë goditje në kokë.
  Aleks Vishaj
  Aleks Vishaj, i riu emigrant, i cili u shpall heroi i muajit Tetor nga shqiptarët. Ai mblodhi më shumë se 300 mijë euro për të shpëtuar jetën e një 20-vjeçari shkodran, i cili ishte aksidentuar, ditë më parë me makinë. Vishaj ka qëndruar 33 orë zgjuar për të arritur këtë shifër nga dhuratat në Tik-Tok.
  Rabie Koçi
  Rabie Koçi, heroina e muajit Nëntor, zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Nënë Fatimeja
  Nënë Fatimeja, heroina e muajit Dhjetor, e cila, pas humbjes së vajzës, ia dedikon jetën e saj përkujdesjes për qentë dhe macet e rrugës. Ajo ushqen dhe kujdeset per dhjetra qenë edhe mace. Pavarësisht, terrorit të policisë për t’i larguar nga banesa, ajo ende vazhdon të mbledhë ushqim për qentë dhe macet.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit