6 gjërat që nuk duhet t’i ruani në dollapët e kuzhinës

Shkruar nga: Y Pepa | Publikuar më: 09.12.2022, 13:07

Ndonjëherë për të ditur se çfarë është e përshtatshme për të ruajmë në dollapët e kuzhinës, duhet të dimë më parë se çfarë nuk duhet të ruajmë aty. Janë gjashtë artikuj që do ishte e mira të gjeni një vend tjetër për t'i ruajtur në mënyrë që të kurseni hapësirë, por edhe kohë.

Tabaka për servirje

Tabakatë për servirje zakonisht janë shumë të mëdha dhe për këtë arsye është e vështirë të ruhen diku pa zënë shumë hapësirë. Nëse hapësira e dollapit tuaj është e kufizuar, atëherë një tabaka për servirje sigurisht që nuk do t'ju ndihmojë.

Tekstile

Peshqirët e kuzhinës, mbulesat e tavolinës, nuk kanë vend në dollapët e kuzhinës tuaj. Ato mund të zhvendosen në dollap me pjesën tjetër të çarçafëve. Megjithatë, nëse jeni të kënaqur me qëndrimin e tyre në atë hapësirë, atëherë preferoni që ata të jenë në një vend të sigurtë që të zvogëloni shanset që diçka të bjerë tek ato dhe të njollosen.

Kavanoza për ushqim

Kavanozat e ushqimit mund të zënë shumë hapësirë ​​në dollap. Ju mund të përdorni qilarin tuaj për t'i mbajtur ato më të organizuara. Kavanoza me sheqer ose kafe mund të vendosen në banak, veçanërisht nëse i përdorni çdo ditë.

Enët që i përdorni rrallë

Nëse keni enë që i përdorni rrallë, atëherë mund t'i largoni nga kuzhina. Enët që përdorni një herë në vit ruhen më mirë në qilar ose papafingo. Në fakt, nëse keni disa që nuk i keni përdorur për më shumë se pesë vjet, atëherë mendoni nëse ato kanë vërtet vend në kuzhinën tuaj.

Enët që përdorniçdo ditë

Ndërsa enët që përdorni çdo ditë, si p.sh. një aparat kafeje, mund të zhvendosen në banakun e kuzhinës.

Dekorime për festa

Nëse organizoni shpesh festa në shtëpinë tuaj, atëherë po, mbajini ato në kuzhinë. Përndryshe, ju sugjerojmë t’i mbani në një çantë në dhomën tuaj ose papafingo.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit