Lindi me gjysmën e trupit për shkak të Çernobilit, 25-vjeçari: Mamaja më braktisi, nuk donte të rriste një përbindësh

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 24.11.2022, 23:09

Tim Mason, një 25-vjeçar të cilit i mungon pjesa e poshtme e trupit dhe një krah për shkak të rrezatimit të Çernobilit thotë se mamaja e tij e ka braktisur që në lindje.

Mamaja e 25-vjeçarit u ekspozua ndaj rrezatimit të dëmshëm gjatë fatkeqësisë së Çernobilit të vitit 1986 dhe e braktisi atë në një jetimore në Moskë pasi "nuk donte të rriste një përbindësh".

Shtëpia e fëmijës kishte frikë se ai kurrë nuk do të gjente një shtëpi, por, pavarësisht se i mungonte gjysma e trupit të tij, Tim gjeti "nënën e tij të vërtetë", gruan amerikane Virginia Mason.

Tim u transferua në SHBA kur ishte tre vjeç dhe fillimisht përdori proteza si fëmijë. Ai dokumenton të gjithë jetën e tij në TikTok , duke ndarë pamjen e tij gazmore për jetën, ndërsa i tregon botës se ai është njësoj si çdo djalë tjetër 25-vjeçar. Së fundmi, ai ka dokumentuar pasionin e tij të ri: palestrën.

Palestra është një hobi i mrekullueshëm. Unë përdor rutinen për rreth 10 deri në 30 minuta dhe bëj versionin tim të ngritjes së peshave.

Ai thotë se ushtrimet e palestrës e kanë mbajtur atë "të shëndetshëm si fizikisht ashtu edhe mendërisht". Tim zbuloi se ai urrehet shumë nga policia, por gjatë gjithë jetës së tij ai ka mësuar se si të ruajë qetësinë dhe të vazhdojë.

25-vjeçari thotë se njerëzit ndonjëherë kanë frikë të bëjnë pyetje, por ka një pyetje në veçanti që ai e bën mjaft shpesh.

Më pyesin shpesh si të shkoj në tualet, gjë që më duket qesharake.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit