Nesër votohet për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në Unionin për Mesdheun

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 23.11.2022, 17:22

Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani, me ftesë të Zëvendëskryeministrit dhe Ministrit të Punëve të Jashtme të Mbretërisë së Jordanisë, Ajman Safadi, Ministrit për Punë të Jashtme, Bashkim Evropian dhe Bashkëpunim të Mbretërisë së Spanjës, Hose Manuel Albares dhe Përfaqësuesit të Lartë dhe Nënkryetarit të Komisionit Evropian, Joseph Borrell, sot dhe nesër do të merr pjesë në Forumin e Shtatë Rajonal të Unionit për Mesdheun, i cili do të mbahet në Barcelonë, Spanjë.

Në takimin e Ministrave të Punëve të Jashtme të 42 vendeve anëtare të Unionit për Mesdheun, ministri Osmani do të merr pjesë në aktin solemn të anëtarësimit të Republikës së Maqedonisë së Veriut në Unionin për Mesdheun dhe më pas do të merr pjesë aktive si përfaqësues i shtetit të ri anëtar.

Në margjinat e Forumit, Osmani do të takohet me nikoqirin e tij, Ministrin për Punë të Jashtme, Bashkim Evropian dhe Bashkëpunim të Mbretërisë së Spanjës, Hose Manuel Albares, si dhe do të realizojë edhe takime të tjera bilaterale me kolegët e tij nga shtetet anëtare të Unionit për Mesdheun.

Unioni për Mesdheun, i formuar në Samitin e parë dhe inaugurues të Presidentëve të Shteteve Euro-Mesdhetare, të mbajtur në Paris më 13 korrik 2008, paraqet kornizë për avancimin e marrëdhënieve multilaterale ndërmjet BE-së dhe vendeve mesdhetare të cilat nuk janë pjesë e BE-së.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit