SCHENGEN VISA: Në Shqipëri mjaftojnë 420$ për të jetuar!

Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: 23.11.2022, 07:50

Në një shkrim të botuar më 20 Nëntor, faqja zyrtare e vizës Schengen e ka renditur Shqipërinë ndër vendet me koston më të lirë të jetesës.

“Dëshironi të përfitoni nga kostoja relativisht e ulët e jetesës në këmbim të një jete të mrekullueshme në vendet evropiane shumë të zhvilluara, me avantazhe strategjike dhe mahnitëse? Lëvizja në një vend tjetër mund të jetë një përvojë që të ndryshon jetën.

Hidhini një sy kësaj liste të disa prej vendeve evropiane më të lira për të jetuar, në mënyrë që të merrni një vendim buxhetor dhe më e rëndësishmja, të shijoni jetën tuaj të re larg shtëpisë”,-shkruan artikulli.

1.Rumani

2.Bullgari

3.Shqipëri

4.Republika Çeke

5.Poloni

6.Slloveni

SHKRIMI I SCHENGEN VISA

Shqipëria është një nga vendet më të bukura të Ballkanit por jo vetëm. Natyra e saj mahnitëse dhe kushtet e përballueshme të jetesës e kanë bërë Shqipërinë të preferuar për shumë të huaj. Kostot e parashikuara të jetesës për një person të vetëm në Shqipëri janë afërsisht 420 USD/muaj pa përfshirë qiranë.

Qiranë mesatare në Tiranë e llogarit 400$, dhe çmimin për metër katror në qendër 1498.22$.

Qytetet më të lira në Shqipëri

Tiranë

Tirana është një nga qytetet më të përballueshme përsa i përket çmimeve në Ballkan. Kryeqyteti shqiptar është i njohur për baret, klubet dhe kafenetë e tij, si dhe për muzetë dhe monumentet e tjera historike.

Durrës

Durrësi është qyteti i dytë më i madh pas kryeqytetit, Tiranës. Është destinacioni më i madh detar në Shqipëri dhe një parajsë e udhëtarëve me buxhet. Mund të marrësh me qira një apartament për 200 USD në muaj.

Sarandë

Saranda, e njohur si Perla e Jugut, është një nga qytetet më të populluara në Shqipëri. Ka plazhe të mrekullueshme dhe një pamje mahnitëse. Edhe pse duhet të prisnit çmime të shtrenjta në një qytet të tillë, ky nuk është rasti. Sipas standardeve evropiane, është jashtëzakonisht i lirë dhe një nga qytetet më të bukura që mund të vizitoni/jetoni.

Vlorë E gjendur në Shqipërinë e Jugut, Vlora është një nga vendet më mahnitëse për të jetuar. Është po ashtu tejet e përballueshme. Me 300 USD në muaj, ju mund të gjeni një vend të mirë me qira dhe të jeni pranë plazheve dhe mrekullive natyrore të Vlorës.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit