Për katër vjet 6 alpinistë vdiqën

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 21.11.2022, 20:40

Aq sa ecja mund të jetë një përvojë mahnitëse, për fat të keq mund të jetë edhe një udhëtim i pakëndshëm që ndonjëherë përfundon me pasoja katastrofike.

Kështu ka ndodhur në fillim të këtij muaji, kur një shtetas i huaj ka humbur jetën pas rënies në afërsi të Titov Vrv, ndaj trupi i tij është nxjerrë me helikopter nga njësitet kompetente.

Në shumicën e aksioneve të shpëtimit alpinistik është përfshirë edhe Ministria e Punëve të Brendshme, e cila në periudhën nga viti 2018 deri në vitin 2022 ka intervenuar në 23 aksione për shpëtimin e 30 personave që ishin duke ecur në malet në Republikën e Maqedonisë.

Gjashtë persona, mes të cilëve tre shtetas të huaj, kanë mbetur të vrarë, ndërsa vdekjen e ka konfirmuar një person mjekësor. 11 persona, nga të cilët katër shtetas të huaj, janë konstatuar lëndime trupore, ndërsa 13 persona të tjerë, pesë shtetas të huaj, të cilët kanë humbur në terren dhe janë konstatuar nga shërbimet nuk janë konstatuar lëndime trupore.

Më së shumti raste janë regjistruar në vitin 2021 – shtatë, pastaj në 2018 dhe 2019, nga pesë raste; dhe tre raste secili gjatë vitit 2020 dhe në periudhën nga janari deri në tetor 2022. Gjithashtu, në raport me zonat, numri më i madh i rasteve është shënuar në zonën e Tetovës – dhjetë raste, pastaj në rajonin e Manastirit – pesë, Ohër – katër, Shkup – tre dhe një në zonën e Strumicës.

“Ministria e Punëve të Brendshme në vazhdimësi ndërmerr dhe realizon aktivitete parandaluese për parandalimin dhe reduktimin e aksidenteve me alpinistët duke mbajtur takime, takime me qytetarë dhe anëtarë të shoqërive alpinistike, alpinistë-qytetarë të huaj, si dhe me organizatorë me karakter rekreativ dhe profesional në me qëllim parandalimin e dukurive të tilla dhe rritjen e sigurisë së alpinistëve”, shtojnë nga aty.

Alpinistët dhe shoqëritë malësore duhet të kenë kujdes të veçantë gjatë aktiviteteve alpinistike, monitorimit të motit dhe pajisjeve përkatëse, të cilat në të shumtën e rasteve janë dëshmuar si armiku më i madh i adhuruesve të natyrës.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit