Dalin dokumentet/ Gjykata i kërkon Mark Zuckerbergut konfiskimin e Instagramit të JOQ

Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: 15.11.2022, 15:18

Frika më e madhe e pushtetit është forca që ka pushteti i katërt për të demaskuar propagandën e sëmurë të qeverisë në sytë e popullit.

Nëse do të bëjmë një retrospektivë të rreth tre vite më parë, pushteti në të gjitha format ushtroi një inkuizicion me të gjitha mjetet që posedonte për të shuar zërin e qytetarëve shqiptarë në artoparlantin e vetëm të pavarur të pushtetit të katërt.

POR ÇFARË NDODHI NË VITIN 2019?

Bëhet fjalë për periudhën e persekutimit të gazetarëve të JOQ Albania nga qeveria në kohën e tërmetit. Pas publikimit të disa skandaleve rresht, se si shteti përfitonte nga ndihmat e të varfërve dhe “prekja në plagë” për shkak të çjerrjes së propagandës Rilindase nga JOQ në çdo pixel ekrani ku populli shqiptar çonte telekomandën, qeveria vendosi si zgjidhje të shantazhonte gazetarët.

Nëse deri më tani format e përndjekjes së gazetarëve të JOQ ju janë dukur shkelje e të drejtave të njeriut e fjalës së lirë mediatike, nuk keni qenë në dijeni të një zemërate akoma edhe më të madhe të qeverisë Rama kundrejt JOQ.

HAKMARRJA E QEVERISË NDAJ JOQ DEL NË DRITË

Ditën e sotme, mundëm të siguronim disa dokumente që provojnë se shteti i ka kërkuar organeve ligjore sekuestrimin virtual të JOQ.

Shteti shqiptar arriti deri në pikën kur në formë ligjore arriti të kërkonte sekuestrimin e faqes në Facebook dhe Instagram të JOQ Albania nëpërmjet krijuesit të Facebook Mark Zuckerberg.

Vendimi i Gjykatës së Tiranës për sekuestrimin e JOQ Albania në Instagram dhe Facebook

Disave mund t’i duket i frikshëm angazhimi qeveritar për të mbyllur një media, kur qeverisë i “preken telat”. Kjo është situata faktike se me çfarë mënyrash tenton shteti të të “shuajë” nëse i del publikisht kundër dhe je i pashitshëm, si ndër ata që i ka futur në xhep prej kohësh.

Më sipër mund të shqyrtoni vendimin e marrë me kërkesë të Prokurorit të Tiranës Bajram Breçani ka vendosur “sekuestrimin e të dhënave kompjuterike” të redaksisë dhe i ka kërkuar zotëruesit të Facebook të ekzekutojë vendimin.

ERVIN KARANXHA

GJYKATA ZHVILLON GJYQIN PA QENË PREZENT PROKURORI

VENDIMI NUL, FIRMOS PROKURORI ERVIN KARANXHA

Ajo që bie në sy në vendimin e gjykatës është se prokurori që ka bërë kërkesën Bajram Breçani nuk ka qenë prezent në momentin e shqyrtimit të kërkesës.

Kërkesa bëhet me prezencë të palës kërkuese dhe në këtë rast gjykata ka zhvilluar një gjyq me një vendim i cili rezulton nul.

Drejtuesi i seksionit që ka firmosur në emër të Breçanit, mësohet se ka qenë prokurori Ervin Karanxha, i shkarkuar tashmë nga Vetting-u për mos-justifikimin e miliona lekëve.

Vendimi i marrë nga Artan Gjermeni, i larguar nga drejtësia, i njohur sot si ish-gjyqtari i 1001 skandale profesionale e personale.

ARTAN GJERMENI

Pra e thënë thjesht, shteti i kërkoi Mark Zuckerberg sekuestrimin e JOQ në mënyrë që media jonë në rrjetet sociale t’i kalonte nën administrim shtetit.

Me kërkesën e Prokurorisë Gjykata vendosi sekuestrimin e llogarive të JOQ Albania në rrjetet sociale

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit