Gjiri i Lalzit i falet për 1€ gllabëruesve të Shqipërisë/ Deputetit të PD, djalit të Leskajt, oligarkut të kafes

Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: 11.11.2022, 10:36

Vazhdojnë të “mbijnë” në Shqipëri investitorët strategjikë. Oligarkë që u jepet tokë shtetërore për 1€ dhe e mbajnë në zotërim për 20-30 vite duke i “vjelë” para. Shqipërisë do t’i gllabërohet Gjiri i Lalëzit për 1€ dhe aty do të ndërtohet një hotel me 5 yje.

Kompleksi luksoz do të ketë të gjitha fasilitetet dhe format e argëtimit ku përfshihen një park rezidencial, një bulevard, një hotel me 5 yje, park ujor, klub fëmijësh, klub plazhi etj.

Së fundmi, Komiteti i Investimeve Strategjike ka miratuar dy projekte që do të thotë se dy persona janë shpallur investitorë strategjikë. Projekti i Gjirit të Lalëzit përfshin 90 mijë m2 tokë që Qeveria i ka kaluar privatit.

Ndërtimi do të kryhet nga: “Omnix Albania” sh.p.k e përbërë nga tre kompani shqiptare aksionere:

-Matrix Konstruksion 100% në pronësi të Arian Leskaj

-KLAR 100% në pronësi të Shkëlqim Beshirit, biznesmen i tregtimit të kafesë dhe një kompanie ndërtimi që përfiton tendera

-RDA PETROL në pronësi 50% të Kujtim Kale, 50% në pronësi të Fation Veizaj

-Shtetasi investitor Jamal Abdulsalam MAbuiss

Deputet i PD në qarkun e Vlorës.

Arian Leskaj, djali i ish-deputetes së PS Valentina Leskaj

Zotërues i disa kompanive përfituese të taksave publike nga tenderat e Bashkisë Tiranë me Erion Veliajn.

”Omnix Albania” dikur kompania e biznesmenit libanezit Fadi Mitri, iu dha ky projekt me vlerë 450 MLN € disa vite më parë dhe pasi e dhunuan deklaroi se do të tërhiqej nga ky investim. Qeveria Rama miratoi shpyllëzimin e 28 ha tokë për llogari të tij, por pasi e dhunuan brutalisht vendosi të tërhiqej.

Fadil Mitri

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit