Juliana Memaj e Bashkisë Dimal “fryn” xhepat e Yzedin Bozhaj me 440 milionë në tenderin pa garë

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 27.10.2022, 20:55

Kryetarja e Bashkisë Dimal, Juliana Memaj, duket se është futur “fort” në garë me kolegët e saj se kush jep më shumë para nëpër tendera të dyshimtë. Në një kohë kur ekonomia është në krizë si pasojë e inflacionit të lartë, Juliana Memaj duket se gjen kohë për të shpërdoruar paratë e qytetarëve nëpër tendera abuzivë e të tepër të diskutueshëm.

Zonja në fjalë rezulton se do të harxhojë plot 440 milionë lekë të vjetra me TVSH për rikonstruksionin e një fushe sportive. Bëhet fjalë për tenderin me numër reference REF-39727-08-25-2022 dhe me objekt “Rikonstruksion Fusha Sportive, Dimal”. Fondi limit i kësaj procedure prokurimi është 37,470,279 lekë të reja pa TVSH ose rreth 440 milionë lekë të vjetra me TVSH.

Meqenëse jemi në një situatë të shtrënguar për ekonominë, mendja të shkon se konkurrenca për këtë tender ka qenë tepër e fortë në mënyrë që të zgjidhet oferta më e mirë. Por në fakt nuk ka ndodhur fare ashtu, pasi për habi në tender ka marrë pjesë vetëm një kompani.

Bëhet fjalë për firmën Shendelli në pronësi të Yzedin Bozhaj. Kuptohet që kemi të bëjmë me një mungesë totale të konkurrencës pasi fitues është shpallur i vetmi garues. Oferta e kompanisë në fjalë ka qenë 36,997,551 lekë të reja pa TVSH ose gati 440 milionë lekë të vjetra me TVSH.

Vihet re qartësisht se kjo shifër është thuajse e barabartë me fondin limit të tenderit. Me një llogari të thjeshtë del se vlera fituese është sa 98.7% e fondit limit të tenderit. Pikërisht ky fakt si dhe mungesa totale e konkurrencës bëjnë që të lindin dyshime të forta se fituesi ka qenë i paracaktuar dhe se me shumë mundësi një pjesë e këtyre 440 milionëve mund të ketë përfunduar edhe në xhepat e Julianës. Ju si mendoni?

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit