Pak metra larg “përbindëshit” 58-katësh, e reja futet në koshin e plehrave për të mbajtur shpirtin gjallë

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 26.10.2022, 20:39

Jetojmë në një epokë të çuditshme në këtë kryeqytet me emrin Tiranë. Aty ku ngrihen përbindësha betoni deri në 58-kate, njerëzit e thjeshtë nuk kanë bukë të hanë. Madje detyrohen të futen brenda koshave të plehrave me shpresën se do të gjejnë diçka për të mbajtur frymën gjallë.

Nuk dihet se kush mund t’i blejë apartamentet në këto kulla ku çmimi për metër katror e kalon 5,000 euro, por është e sigurt se nuk blihen nga njerëzit me punë të ndershme, aq më pak në këtë kohë të vështirë krize ekonomike ku çmimet po rriten nga dita në ditë.

E në fakt ilustrimin e gjendjes së mjerueshme të një pjese të shqiptareve të thjeshtë e sjell një zonjë nga Tirana e cila mbeti pa fjalë në momentin që shkoi për të hedhur plehrat. Ajo shprehet se u tremb në momentin kur u bë gati të derdhte plehrat në kosh pasi pa brenda një njeri që po kontrollonte për shishe plastike.

Në vijim mesazhi i saj dhe fotot e dërguara:

Pershendetje Joq! Viktimat e rendit shoqeror qe ben te pamundur egzistencen dhe jeten! Varferi absolute ne qender te Tiranes, kryeqytetin e rinise. Varfëria absolute apo skamja eshte mungesa e nevojave themelore të njeriut. Shkoj per te derdhur plehrat kur nga koshi del nje njeri. U tremba dhe kur shoh po kontrollonte ne fund te koshit per shishe plastike. O Zot si degradohet njeriu i shtresave të varfëra, ku askush nuk reagon. Flm.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit