Prices in the stratosphere, Emiriana Sako of Durrës wastes 50 million to buy a 100 m2 moving stage

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 20.10.2022, 21:02

Emiriana Sako, the current Mayor of Durrës, instead of dealing with the acute social problems of the municipality she leads, seems to be only interested in wasting the money received from the taxes of her citizens. As we have all witnessed, the prices of basic products have risen to the point where they are unsustainable.

The high inflation has hit big and small, of course those who deal with honest work, and especially the needy classes. And yet the Mayor of Durrës finds time and spends almost 50 million old ALL with VAT to buy a moving stage of 100 square meters.

The scene is quite large, almost the size of a spacious 2+1+2 apartment. This stage is needed by the lady in question for concerts and various activities, so that the bellies of Durrsaks will be filled with music instead of bread. For this, Sako has organized a strange tender bearing the reference number REF-42050-09-16-2022 and with the object "Moving Stage 100 m2".

Browsing the documents of this tender, it is seen that this scene does not serve Mrs. Sako "to feed" the poor with bread, but with music. We say this because the stage is needed for orchestras, bands, theater stages and conferences.

But beyond that, the tender itself is highly questionable. So first of all we are dealing with a total lack of competition since only one entity called "Lumturi Haxhijosifi" participated in the competition.

Lumturia turns out to have competed "with herself" and won for a value of 4,100,000 new ALL without VAT or around 50 million old ALL with VAT. Secondly, it turns out that this value is almost 100% of the limit fund, namely 98.4%. The theft looks "obvious", but only SPAK is blinded and cannot see it.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit