DAJTI PARK 2007 of Qefaliaj “devour” 1 billion lek for the food of the Prison Hospital

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 20.10.2022, 20:26

For years, the Qefalia brothers continue to "devour" large sums of money from tenders organized by various state institutions in the country. They have been mentioned many times in the media in connection with the dubious tenders they have won, and yet no one seems to have put "water on the fire" to investigate them.

Even less SPAK, which does not know what it is dealing with, considering the extremely high daily number of complaints against suspicious tenders. However, it seems that the company DAJTI PARK 2007, founded in the beginning by Kujtim Qefalia, the mayor of Dajt Municipality, has again benefited from another large and at the same time suspicious tender.

It is about a procedure with reference number REF-22583-03-18-2022. The object is: Lot 1 "Cooking service and food distribution for the Prison Hospital Center", with a framework agreement term of 36 months, and with a limited fund of 82,800,746 new ALL without VAT or about 1 billion old ALL including VAT.

Beyond the high figure, it is seen that at least two other participating companies have convincingly offered lower values ​​than DAJTI PARK 2007. Suffice it to mention that the difference between the winning value offered by DAJTI PARK 2007 and the lowest value offered by a firm other, it is almost 200 million old ALL with VAT.

It is easy to understand that this is a very large difference, and yet the company of the Qefalia brothers was declared the winner for the value of 81,906,000 new lek without VAT or about 1 billion old lek including VAT. In addition to the above, it is seen that the winning value is meanwhile almost the same as the value of the limit fund, namely 98.92%.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit