Shkëlqim Fusha kryeoligarku i Tiranës ka përfituar mbi 52 MILIARD LEKË të taksave tona nga Erion Veliaj!

Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: 20.10.2022, 12:33

Nëse për secilën nga 61 Bashkitë e vendit do të zgjidhej një kryeoligark, një përfitues të shumave galopante nga taksat e qytetarëve, në Bashkinë e Tiranës të drejtuar nga Erion Veliaj do të ishte vështirë të veçoje njërin prej të shumtëve të cilët u shpërndahen paratë publike, në listën e kryebashkiakut.

Sipas të dhënave, është Shkëlqim Fusha ai që ka përfituar i vetëm mbi 52 MILIARD LEKË nga Bashkia Tiranë duke u shpallur fitues në 51 tendera me vlerë marramendëse.

E ritheksojmë që kjo është shuma që kryeoligarku i Tiranës ka përfituar si fitues i vetëm në tenderat e dhëna nga Erion Veliaj kryesisht për pastrim të qytetit, pa llogaritur shumën e ndarë me bashkëpunëtorët e tij në tenderat ku operatorët ekonomikë kanë bashkëpunuar.

Diferenca e Fondit Limit me Ofertën Fituese në tenderat e fituar nga Fusha është vetëm 2 Miliard Lekë.

Përkatësisht e vetme FUSHA shpk ka fituar 6% të vlerës totale të tenderave të Bashkisë Tiranë.

Së bashku me kompaninë e pastrimit të Fiqiri Allmuçës “Silvio shpk” kanë përfituar si konkurrentë të vetëm mbi 50% të vlerës së tenderave të përfituar si operatorë të vetëm në garë. Bëhet fjalë për një tender me vlerë 1.2 Miliard Lekë për mirëmbajtjen e Sheshit Skënderbej.

23 nga 51 tendera të fituara nga Bashkia Tiranë, i ka të shënuara me REDFLAGS për shkeljeve të rregullave të Prokurimit Publik, pra thënë ndryshe para xhepi në shkelje të ligjit.

Tenderi i fundit që i është dhënë Fushës nga Bashkia Tiranë më 29 Korrik ka ofertë fituese me vlerë 420 Milione Lekë me TVSH për shkurre dekorative. Ky tender është shënuar me Flamur të Kuq për Skualifikim të të gjithë Operatorëve Konkurrues Përveç Fituesit.

Përsa i përket transaksioneve nga Thesari i Shtetit për vitin 2019 e deri më tani, në llogaritë bankare të Shkëlqim Fushës janë transferuar nga instirucionet shtetërore 74 Miliard Lekë.

Nëse keni ende pikëpyetje se pse Çim Fusha nuk ka shkelur ende në SPAK pavarësisht përvetësimeve të taksave të qytetarëve me anë të marrëdhënieve klienteliste me Veliajn, drejtohuni mikut të mbërmjeve gala të kryebashkiakut që për pak muaj lë zyrën.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit