4 thëllëza çelin nga kutia e vezëve në supermarket, dy ngordhin për 2 minuta

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 18.10.2022, 00:09

Disa vezë thëllëzash kanë çelur në një supermarket në shtetin verilindor brazilian të Piauí. Një menaxher dhe një nga punëtorët e tij u tronditën kur panë një grup thëllëzash që dilnin nga një kuti vezësh në raftin e supermarketit.

Menaxheri i supermarketit dëgjoi një tingull të çuditshëm që dilte nga zona e raftit dhe vuri re diçka që lëvizte brenda kutisë plastike që ishte e mbushur me 30 vezë. Ai mori menjëherë telefonin e tij dhe shkoi pranë kutive të vezëve për të parë se çfarë po ndodhte.

Kur ai u afrua dhe hapi kutinë pa se katër thëllëza dolën nga vezët. Një nga thëllëzat u pengua dhe rrëshqiti nga kutia, por menaxheri e kapi atë për të parandaluar që të përplasej në dysheme.

Tre thëllëzat e tjera u hoqën nga lëvozhga e vezëve dhe u vendosën në kuti kartoni. Dy nga thëllëzat ngordhën dy minuta pasi çelën. Dy të tjerat iu dorëzuan një furnizuesi të vezëve dhe vdiqën të nesërmen. Zootekniku lokal Bruno Costa tha se supermarketeve u kërkohet me ligj të shesin vezë nga fermat e autorizuara që kanë vetëm femra.

Kishte meshkuj së bashku me femra në pakon e vezëve. Vezët për konsum nuk duhet të çelin [të fekondohen] për shkak të jetëgjatësisë.

Four quails hatched inside an egg carton at a Brazilian supermarket last month. A video of the incident quickly went viral after it was uploaded to social media last Thursday

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit