Shkatërrohet banda e shqiptarëve: Vidhnin rroba H&M në qendrat tregtare në Itali dhe i shisnin Tiranë, Durrës dhe Vlorë

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 22.02.2022, 15:50

Prokuroria e Pordenones në Itali ka përfunduar hetimet në lidhje me një grup shqiptarësh përgjegjës për vjedhje të shumta në dëm të dyqaneve të markës së njohur H&M Hennes &. Maurits të kryera në të gjithë territorin e Italisë. Hetimet, të koordinuara nga Kryeprokurori i Republikës së Pordenones, dr. Raffaele Tito, filluan shtatorin e kaluar pas ankesës së paraqitur nga avokati i kompanisë së lartpërmendur, i cili ishte ankuar për një sërë vjedhjesh në pikën e shitjes Gran Fiume, me vendndodhje në Fiume Veneto.

Hetimet zbuluan një grup të vërtetë kriminal të përbërë nga nëntë persona, nga të cilët pesë gra dhe katër burra, të gjithë me origjinë shqiptare. Ky grup pasi arritën në territorin italian, qëndruan atje për rreth dhjetë ditë, gjatë të cilave, duke lëvizur me makina të marra me qira, arritën në dyqane të ndryshme H&M në të gjithë vendin dhe vodhën veshje të shumta, me vlerë mijëra euro, duke i fshehur në karrocat e blerjeve të pajisura enkas me mjete kundër vjedhjes. Teknika që përdornin kriminelët ishte gjithmonë e njëjtë: gratë hynin në dyqan dhe pasi i hiqnin rrobat nga varëse rrobash, i fshihnin midis rafteve të dyqaneve; më pas burrat hynin në dyqan dhe i fshihnin rrobat brenda karrocave të blerjeve të pajisura më parë me pajisje speciale kundër vjedhjes.

Një tjetër anëtar i bandës qëndronte jashtë për të lajmëruar bashkëpunëtorët për mbërritjen e mundshme të policisë. Vjedhjet kryheshin brenda një ore dhe pasi mbaronin krimin, autorët largoheshin me makina me qira drejt qendrave të tjera tregtare. U zbulua se grupi mundi të vidhte edhe më shumë qendra të ndryshme tregtare gjatë së njëjtës ditë. Pasi mbaruan udhëtimet e tyre kriminale, anëtarët e shoqatës më pas u kthyen në Shqipëri.

Pak më shumë se një muaj pas ekzekutimit të urdhrave të arrestit, të dyshuarit janë njoftuar me dënimet për përfundimin e hetimeve. Të dyshuarit akuzohen për 36 vjedhje të kryera në të gjithë territorin e Italisë në periudhën shtator-dhjetor në dëm të pikave të H&M. Të prekur ishin kryesisht dyqanet e vendosura në verilindje, por hetimet bënë të mundur të konstatohej sesi në disa raste grupi, duke shfaqur një lëvizje të konsiderueshme në të gjithë territorin kombëtar, kishte goditur edhe dyqanet H&M që ndodheshin në qendër Italia jugore dhe në veçanti në provincat e Ravenës, Chieti, Teramo, Civitanova Marche dhe Campobasso. Më pas u konstatua se malli i vjedhur, sapo mbërriti në Shqipëri, nxirrej në shitje nga bashkëshortja e një prej të arrestuarve në dyqanet “H&M” në qytetet Tiranë, Durrës dhe Vlorë të menaxhuar nga vetë gruaja. Për këtë arsye, dy bashkëshortët, të konsideruar si drejtues të organizatës, janë hetuar edhe për hipotezën e veprës penale të vetëpastrimit në konkurrim.

Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit