Studimi: Vera e kuqe ju mbron nga koronavirusi, por jo birra!

Shkruar nga: G Hasani | Publikuar më: 23.01.2022, 07:50

Vera e kuqe mund të ndihmojë në parandalimin e Covid-it, sipas një studimi të ri.

Njerëzit që pinë më shumë se pesë gota në javë kishin një rrezik 17 për qind më të ulët për t'u prekur nga virusi.

Ekspertët besojnë se kjo është për shkak të përmbajtjes së polifenolit, i cili mund të pengojë efektin e viruseve si gripi dhe infeksionet e lidhura me traktin respirator.

Should I Drink Red Wine For Heart Health?

Pirësit e verës së bardhë që konsumojnë nga një deri në katër gota në javë kishin një rrezik tetë për qind më të ulët për t'u prekur nga virusi krahasuar me ata që nuk pinë.

Ata që pijnë birrën kishin një shans gati 28 për qind më të lartë për t'u prekur nga Covid, pavarësisht se sa konsumonin.

Shifrat nga databaza britanike UK Biobank u analizuan në Spitalin Shenzhen Kangning të Kinës.

Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit