SHBA përjashton përjetë nga industria farmaceutike Martin Shkrelin, shqiptari dënohet me 64.6 mln dollarë gjobë

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 15.01.2022, 12:26

Martin Shkreli duhet t'i kthejë SHBA-së 64.6 milionë dollarë fitime që ai dhe ish-kompania e tij morën nga rritja e çmimit të ilaçit shpëtimtar Daraprim dhe është përjashtuar përjetë nga industria farmaceutike. Vendimi i gjykatëses së qarkut të SHBA Denise Cote erdhi disa javë pas një gjyqi shtatë-ditor në gjykatë në dhjetor. Komisioni Federal i Tregtisë dhe shtatë shtete ngritën çështjen në vitin 2020 kundër "Pharma Bro". Shkreli ishte CEO i Turing Pharmaceuticals më vonë Vyera kur rriti çmimin e Daraprim nga 13.50 dollarë në 750 dollarë për pilulë, pasi mori të drejta ekskluzive për ilaçin e vjetër me dekada në 2015. Ai trajton një sëmundje të rrallë parazitare që godet gratë shtatzëna, kancerin dhe pacientët me AIDS.

Ai e mbrojti vendimin si kapitalizëm në punë dhe tha se sigurimet dhe programet e tjera siguruan që njerëzit që kanë nevojë për Daraprim do ta merrnin përfundimisht atë. Por masa nxiti zemërim nga qendrat mjekësore në Kongres deri në fushatën presidenciale të 2016-ës, ku kandidatja Hillary Clinton e quajti atë çmim të lartë dhe presidenti i ardhshëm Donald Trump e quajti Shkrelin "një fëmijë të llastuar". Shkreli përfundimisht u ofroi spitaleve gjysmë zbritje ende duke arritur në një rritje prej 2,500%. Por pacientët zakonisht marrin shumicën e trajtimit njëjavor pasi kthehen në shtëpi, kështu që ata dhe siguruesit e tyre ende përballeshin me çmimin prej 750 dollarë për pilulë. Ai dha dorëheqjen si CEO i Turing në vitin 2015, një ditë pasi u arrestua për akuzat e mashtrimit të letrave me vlerë në lidhje me fondet mbrojtëse që ai drejtonte përpara se të hynte në industrinë farmaceutike. Ai u dënua dhe po vuan dënimin me shtatë vjet burg .

Vyera Pharmaceuticals u padit në gjykatën federale në Nju Jork nga FTC dhe shtatë shtete: New York, California, Illinois, North Carolina, Ohio, Pennsylvania dhe Virginia. Ata pretenduan se Vyera rriti çmimin e Daraprim dhe krijoi në mënyrë të paligjshme "një rrjet kufizimesh antikonkurruese" për të parandaluar kompanitë e tjera që të krijonin versione gjenerike më të lira, duke bllokuar, ndër të tjera, aksesin e tyre në një përbërës kyç për ilaçet dhe të dhënat që kompanitë do të dëshironin për të vlerësuar potencialin e tregut të barit.

Burimi:npr.org Përktheu dhe përshtati: JOQ ALBANIA

Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit