Angjushev: Çmimi i energjisë elektrike do të stabilizohet

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 15.01.2022, 10:28

Ish-zëvendëskryeministri për Çështje Ekonomike Koço Angjushev vlerëson se çmimi i energjisë elektrike në bursa do të stabilizohet në plan afatgjatë nga 80 në 120 euro për megavat orë.

Në një intervistë për AIM-n, tha se gjatë gjithë vitit 2022 nuk do ta shpenzojmë me një mesatare më të ulët prej 150 eurosh, mund të stabilizohet pak në vitin 2023 dhe të bjerë në 120 apo 130 euro, por nuk do të shohim më çmime nën 80 euro për megavat orë.

I pyetur nëse është e nevojshme heqja e tarifës së lirë ditore të energjisë elektrike, Angjushev tha se nëse nuk ndodh kjo, atëherë çmimi i energjisë elektrike do të rritet.

“Llogaritja e çmimit të energjisë elektrike është një formulë që përfshin disa komponentë. Nëse ndoshta do të mbetej tarifa e lirë dhe Qeveria do të kishte një sasi të caktuar parash ose një shumë të caktuar parash që planifikonte t’i shpenzonte për subvencione, atëherë ajo rritje prej 9.48 për qind do të ishte më e lartë. Pra, në fund gjithçka varet nga sa energji do të prodhoni në vend dhe me çfarë çmimi do ta shisni, sa energji do të importoni. Çmimi është një përzierje e këtyre komponentëve. Nëse shikojmë përzierjen e pastër, rritja ndoshta duhet të ishte 30-40-50 për qind. Tani, nga ajo rritje reale në një rritje prej 10 për qind është një subvencion shtetëror që jep çmimin dhe është një ekuacion me pak të panjohura në të cilin nëse nuk heq tarifën e lirë, atëherë do të rrisësh çmimin e energjisë elektrike dhe anasjelltas”, shtoi Angjushev.

Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit