I preu kokën shefit me thikën e djathit, shqiptari kërkon t’i shpëtojë burgut përjetë: Zoti më tha ta bëja

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 14.01.2022, 12:18

Shqiptari Jonathan Limani, dikur një kamarier i klubit të golfit, i cili i preu kokën shefit të tij me një thikë djathi i ka kërkuar një gjykatësi suedez të marrë një dënim me afat të caktuar dhe jo të përjetshëm. Jonathan Limani kishte qenë në Britani vetëm për disa javë kur i preu kokën një menaxheri restoranti në The Oxfordshire Golf Club në Thame në gusht 2010. Shqiptari me pasaportë suedeze pretendoi se kishte vrarë bosin Christopher Varian 'sepse "Zoti më tha ta bëja këtë". Gjykatësi Anthony King e dënoi atë me burgim të përjetshëm në Gjykatën e Kurorës së Oksfordit në vitin 2012, duke e përshkruar vrasjen si 'dhunë e fundit' dhe duke urdhëruar që ai të vuante të paktën 19 vjet brenda. Limani ishte i angazhuar në spitalin psikiatrik të sigurt në Broadmoor.

Tani, gazetat suedeze kanë raportuar se Limanit, 44 vjeç, i është refuzuar leja nga një gjyqtar në Gjykatën e Qarkut Örebro për ta kthyer dënimin e tij të përjetshëm në një afat të caktuar. Norrtelje Tidning raportoi se mjekët nga Bordi Kombëtar Suedez i Mjekësisë Ligjore, Rättsmedicinalverket, thanë se Limani vazhdonte të përbënte një rrezik për shoqërinë pavarësisht se ai me sa duket shprehu pendim për atë që kishte bërë. Ai ishte kthyer në Suedi nga Mbretëria e Bashkuar në vitin 2020 dhe nëse lirohej, thuhej se donte të jetonte në Norrtälje, një qytet i vogël rreth 40 milje në verilindje të Stokholmit. Në vitin 2012, Limani u deklarua fajtor për vrasjen e Varian me arsyetimin e zvogëlimit të përgjegjësisë. Ai vuante nga skizofrenia paranojake dhe u përshkrua nga psikiatri Dr Michael Alcock si 'shumë i rrezikshëm'. Mjeku i tha Gjykatës së Kurorës së Oksfordit gati një dekadë më parë se Limani kishte besuar se zoti Varian po komplotonte me djallin për të shkaktuar dëme.

Bucks Free Press:

Ai po dëgjonte zëra nga Zoti (duke e thirrur atë) për të parandaluar që ky komplot të ndodhte dhe, kur kërkoi t'i merrte jetën ashtu siç bëri.

Rreth orës 15:00 të së shtunës, 21 gusht, Varian, po bënte një pushim pas mbikëqyrjes së një dasme në Suitën Oak Oxfordshire. Limani mori një thikë djathi nga një tavolinë dhe më pas i preu kokën shefit të tij. Vrasësi me thikë u dëgjua në një telefonatë të 999 duke u thënë të tjerëve në vendngjarje: "Doja ta vrisja sepse ai u grind". Limani, i cili jetonte në klubin e golfit, kishte shtetësi të dyfishtë pasi jetonte në Suedi që nga viti 2002. Ai dihej se vuante nga shëndeti i dobët mendor dhe kishte marrë një sërë urdhrash në spital në vendin skandinav. Ai u lirua të punonte në Mbretërinë e Bashkuar përmes një agjencie suedeze punësimi dhe filloi punën në klubin e golfit disa javë para sulmit të tij ndaj Varian. Ai kishte gënjyer për një dënim të vitit 1999 për trafikim të heroinës në Zvicër.

Bucks Free Press:

Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit