Australia përfshihet nga vapa ekstreme, temperatura arrin 50.7 gradë Celsius

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 13.01.2022, 15:49

Australia ka barazuar ditën e saj më të nxehtë rekord pasi një qytet i largët bregdetar raportoi temperaturat prej 50.7C (123.26F). Temperatura në Onslow, Australia Perëndimore, të enjten përputhet me një rekord të vendosur në vitin 1962 në Australinë e Jugut. Onslow dhe zonat përreth mund të shohin rekorde të thyera përsëri me temperaturat që do të rriten pak të premten. Këto temperatura vijnë pasi Australia Perëndimore raportoi zjarre të mëdha në pyll muajin e kaluar. Një zjarr pranë lumit Margaret ka djegur më shumë se 6,000 hektarë tokë, duke detyruar evakuimin.

Byroja e Meteorologjisë konfirmoi të enjten se Onslow barazoi rekordin në 14:26 me kohën lokale (22:26 GMT). Sipas mediave lokale, temperatura mesatare në Onslow në këtë periudhë të vitit është 36.5C. Dy qytete të tjera, Mardie dhe Roebourne, raportuan temperatura mbi 50C të enjten. Luke Huntington, i Byrosë së Meteorologjisë, tha se akumulimi i ajrit të nxehtë në rajon ishte shkaktuar nga mungesa e stuhive. Ai tha se njerëzit bëjnë "kujdes shtesë për të qëndruar në ambiente të mbyllura me ajër të kondicionuar, ose nëse duhet të jenë jashtë, të qëndrojnë në hije dhe të vazhdojnë me lëngjet".

Vapa rekord vjen vetëm disa ditë pasi një raport nga sistemi satelitor i BE-së konfirmoi se shtatë vitet e fundit kanë qenë më të nxehtat e regjistruara. Valët e të nxehtit po bëhen më të mundshme dhe më ekstreme për shkak të ndryshimeve klimatike të shkaktuara nga njerëzit. Bota tashmë është ngrohur me rreth 1.2 C që nga fillimi i epokës industriale dhe temperaturat do të vazhdojnë të rriten nëse qeveritë në mbarë botën nuk bëjnë shkurtime të mëdha të emetimeve.

Burimi:bbc. Përktheu dhe përshtati: JOQ ALBANIA

Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit