29 NËNTOR 2019 – 29 NËNTOR 2021/ 2 vite nga ‘shkrirja’ e JOQ Albania (HISTORIA)

Shkruar nga: G Hasani | Publikuar më: 29.11.2021, 19:31 | Read in english

U mbushën plot 2 vite, që nga koha kur JOQ ALBANIA u shpall armik zyrtar i qeverisë së Rilindjes, për shkak se ato ditë po qëndronte në krah të popullit dhe po prishte interesat e pushtetarëve në kohën që tërmeti tronditi shqiptarët dhe shumë familje mbetën pa një çati mbi kokë.

Por si qëndron kronologjia e ngjarjeve?

28 Nëntor 2019, ora 11:19 – Paralajmërimi i Mediave nga kryeministri Rama.

I gjendur në një situatë që nuk po menaxhonte dot situatën e shkaktuar nga tërmeti katastrofik, kryeministri Rama gjen kohën të paralajmërojë mediat. Përmes një postimi në Facebook, Rama shkruan se ai do të ndërhynte forcërisht për të mbyllur mediat deri në fund të situatës së tërmetit.

28 nëntor 2019 – (pak orë pas postimit të Ramës) – Sulmi ndaj JOQ ALBANIA.

Armata e kryeministrit Rama, pak orë pas postimit paralajmërues, sulet në faqen e JOQ ALBANIA dhe kapet me disa postime, që gjenden si justifikim, për të shpallur armik dhe për t’i mbyllur gojën një mediaje që po merreshe me çdo problematikë të shkaktuar nga tërmeti.

28 Nëntor 2019 ora 18:00 – Shpallja në kërkim e dy administratorëve të JOQ ALBANIA.

Drejtori i Drejtorisë për Hetimin e Krimeve Ekonomike e Financiare në Policinë e Shtetit, Lutfi Minxhozi, del në një deklaratë për shtyp dhe shpall në kërkim dy administratorët e JOQ ALBANIA me akuzën e publikimit të lajmeve të rreme, ndërkohë që JOQ kishte mbledhur më shumë se 100 mijë dollarë për familjet në nevojë.

29 Nëntor 2019 – Mbyllet domain i JOQ ALBANIA

Pas mësymjes së policisë së shtetit në JOQ ALBANIA, herë me profile reale dhe herë me profile vajzash, siç ishte efektivja Landa me ‘account’ fake, AKEP urdhëron mbylljen e domainit. Kjo shënoi edhe luftën e hapur të Rilindjes ndaj një mediaje që po qëndronte bashkë me qytetarët që gjendeshin në vështirësi.

Faqja u mbyll në bazë të ligjit të "Lojërave të Fatit". Një skandal i vërtetë!

E teksa puna e stafit vazhdon, madje me më shumë përkushtim, një pjesë e madhe në Shqipëri, por jo vetëm. nuk e kupton ende, çfarë ka sjellë mbyllja e domainit, pa një vendim Gjykate. Ilir Zela, ish-drejtues i AKEP, por edhe Tomi Frashëri, drejtuesi aktual i AKEP-it, që e cilëson JOQ ALBANIA-n si një ‘lojë fati’, nuk kanë mbajtur asnjë përgjegjësi për këtë, që më së shumti është në dëm të qytetarëve.

Prandaj, që prej fillimit, por sot edhe më shumë, JOQ kërkon që përgjegjësit të përgjigjen atje ku e meritojnë. Gjithashtu, JOQ ALBANIA, bën thirrje për një protestë paqësore, ditën e enjte, më datë 2 Dhjetor, përballë Parlamentit Shqiptar, aty ku mblidhen ata që urdhërojnë çdo cënim për qytetarët shqiptarë. JOQ ka qenë dhe do të jetë gjithmonë në shërbim të qytetarëve, pasi ky është misioni jonë. Më 2 Dhjetor mbështetja për ne janë populli i thjeshtë, ata që trokasin dhe marrin zgjidhje nga puna e palodhur e stafit të kësaj mediaje.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit