JOQ Albania
App Store
SHKARKO
Home
JOQ Albania

Nga student ekselent në një ekstremist radikal, ky është 25-vjeçari që vrau me thikë deputetin britanik
Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 18/10/2021 18:09

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Ali Harbi Ali, 25 vjeç është autori i dyshuar i vrasjes së deputetit veteran konservator David Amess. Njeriu i dyshuar për vrasjen e Sir David Amess është një shtetas britanik i cili u rrit në Croydon, duke ndjekur një shkollë fillore dhe më pas atë të formës së përgjithshme. Besohet se terroristi i dyshuar islamik mund të ketë zgjedhur viktimën e tij rastësisht pasi ka qenë i fiksuar pas vrasjes së çdo deputeti me të cilin mund të afrohej. Miqtë e tij kanë pohuar se ai u radikalizua duke parë video në YouTube të predikuesit të urrejtjes Anjem Choudary me policinë. Duke folur për mediat , ata thanë se videot e shndërruan Aliun nga një "nxënës ekselent në një ekstremist".

Ai pretendohet se ka treguar interes për Islamin radikal që kur ishte në adoleshencën e tij të vonë. Ai vendosi të transferohej me një teze dhe djemtë e saj në një shtëpi këshilli në enklavën luksoze të Londrës Veriore të Kentish Town, në një rrugë me shtëpi shtëpiake 3-katëshe prej 2 milion paundësh. Policia tha se ai ishte duke u mbajtur në një stacion policor në Londër sipas Aktit të Terrorizmit 200 dhe oficerët kanë afat deri më 22 tetor për ta marrë në pyetje.

Burimi:dailymail Përktheu dhe përshtati:JOQ ALBANIA