Filmoi shtypjen e qytetarëve, policia ndalon gazetarin e JOQ për verifikim dhe i bën foto badge-it

Shkruar nga: A Gjoni | Publikuar më: 09.05.2020, 13:11

Gazetari i JOQ Albania ka qenë i pranishëm në protestën e sotme në Sheshin Skënderbej prej ku po bënte transmetim live të dhunës së policisë ndaj qytetarëve.

Ndërsa ai është ndaluar nga policia për verifikim dhe badge të tij i janë bërë foto prej policisë ndërsa gazetari tregon se nuk e di arsyen e këtij veprimi.

Gazetari e ka pyetur për arsyen pse është fotografuar badge i tij por nuk ka marrë asnjë përgjigje nga polici i cili largohet prej tij madje punonjësi i rendit ka guxuar të japë “leksion” edhe për rregullat e gazetarisë.

Lidhur me incidentin ka folur edhe vetë gazetari i JOQ Albania:

Une jam nje gazetar i JOQ Albania prej mbi 2 vitesh dhe raportoj nga terreni me video live cdo ngjarje apo padrejtesi qe kryhet nga individe apo nenpunes shteteror. Sot ne nje proteste qytetare ne Sheshin Skenderbej, pervec shoqerimit me force te shume qytetareve nga forcat e policise, nderkohe qe po raportoja live e po shkoja drejt nje qytetari qe po e shoqeronin disa polic, me ndalojne disa punonjes te tjere policie duke me kerkuar te kthehesha mbrapsht. Ne momentin qe tregoj bexhen e gazetarit, afrohet nje tjeter shef policie e me kerkon te shohe bexhen e gazetarit. Nuk u mjaftua me kaq e i ben foto me telefonin personal te dhenave te mia qe ndodheshin ne bexhe. Ky eshte rasti i pare qe nje polic me ndalon e mbi te gjitha i ben foto bexhes sime me celularin personal. Ky lloj intimidimi nuk me tremb sepse do vazhdoj te kryej detyren time sikurse kam bere perhere por jam i sigurt qe marrja e te dhenave te mia, do perdoren per te me identifikuar dhe intimiduar ne jeten time personale jashte profesionit qe une kryej. Momenti i ndalimit tim eshte filmuar nderkohe qe po raportoja live ne JOQ Albania, ne median ku une punoj.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit